BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

“ONLAR YIKAR, BİZ YAPARIZ. FARKIMIZ BU!”

Yaklaşık bir hafta geçti üzerinden ama yazmadan duramayacağım Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır konuşmasını... 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda bakanla birlikte Diyarbakır’a yaptığı tarihî ziyaret, terörün vurduğu bölge halkı için umut oldu, sevinç oldu, büyük bir coşkuya dönüştü. Diyarbakır o gün, o coşku selinde tek yürekti.  
Bu coşkuyu herkes gibi ben de canlı yayınlardan takip ettim. Bir tarafta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, diğer tarafta ise uçsuz bucaksız bir insan seli...
Yaşlısından gencine herkes orada... Hepsinin gözlerinde umut var... Nasıl olmasın ki, yıllardır en büyük sorunları olan terör konusunda ilk defa bu kadar kararlı adımlar atılırken...
Canlı yayını izlerken Sayın Cumhurbaşkanımızın sözlerine takıldım:
“Ey benim Kürt kardeşim, yahu bunlar sana bugüne kadar ne hizmet verdi? Yakmaktan, yıkmaktan başka ne yaptı? Bunlar kardeşlerimi şehit etmekten başka ne yaptı? Öldürtmekten başka ne yaptı?’’ diyordu.
Hayran olmamak mümkün değil... Sayın Cumhurbaşkanımız öyle sözler söylüyor, öyle cümleler kuruyor ki tam on ikiden vuruyor gönülleri... 
Gerçekten de doğru değil mi? PKK bugüne kadar zarardan ve acıdan başka ne getirdi bölgeye? Neyse ki bölge halkı da artık bunun idrakinde... Vatandaşın acısını paylaşan Erdoğan; “Onlar yıkar, biz yaparız. Farkımız bu”  diyordu.  
Nitekim başta Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binasının açılışı olmak üzere Diyarbakır'da toplam yatırım bedeli 558 milyon lirayı bulan projeler için orada bulunuyordu. Terör örgütünün tüm yıkım faaliyetlerine rağmen devlet, bölgedeki imar çalışmalarına durmaksızın devam ediyordu.
Aslında Erdoğan’ın sözleri sadece Diyarbakırlılar için değil, bu sözlerin altındaki mesajları okumasını bilen herkes için derin anlamlar içeriyordu:  
“Tüm Türkiye’nin gönlü yaralandı” diyordu Erdoğan, “barış” ve “özgürlük” kavramlarıyla siyaset yapan, ancak Kandil’in güdümünde hareket eden HDP’nin ikiyüzlülüğüne dikkat çekerek...
“Dokunulmazlık olayı Meclis’e geldi. 376 oyla bu geçti, şimdi tutuştular, yurt dışına kaçmaya başladılar. Terör örgütünün asıl hesaplaşması devletle değil,  bölge halkının inancıyla, kitabıyla, tarihiyle, kültürüyle...”
Cumhurbaşkanımızın; “Tozlu raflardan harita çıkaranların heveslerini kursaklarında bırakacağız. Bizlerin birlikteliği proje ürünü değildir... Biz çıkar ortağı değil, kader ortağıyız” sözleri, bölge halkının yüreğine merhem oluyordu.

Evet Kürtler ve Türkler, pek çok ortak özelliğe sahip bu iki kadim millet aynı coğrafyada ortak bir kaderi paylaştılar. Tarihin farklı dönemlerinde, I.Dünya Savaşı’nda, Çanakkale’de, Milli Mücadele’de aynı bayrak için, aynı amaç uğruna savaştılar. İslam kardeşliği yaptılar, komşuluk yaptılar, aynı sofrada ekmeklerini, aşlarını bölüştüler. Buydu aslında gerçeğimiz ve birtakım güçler, düşmanlık zehri zerk ederek bu ülkeyi bölmek için sinsice hareket ederken bu tuzaklara düşmemek, aslımızı unutmamak gerekiyordu. 
Cumhurbaşkanımız sadece bölge halkına değil, bu ülkenin birlik ve bütünlüğüne kastedenlere de okkalı bir mesaj veriyordu:
“Şimdi bizi parçalamak isteyenlere Diyarbakır’dan gür bir sedayla 'Bizi asla parçalayamayacaksınız!’ dememiz lazım.”
Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın, Başbakanımız Binali Yıldırım’ın devlet erkânıyla birlikte gerçekleştirdikleri bu anlamlı ziyaret ve bölge halkının bu ziyarete gösterdiği ilgi, sevinç, coşku önemli bir gerçeği gözler önüne seriyordu. Terör örgütünden canı yanan halk artık sadece devlete güveniyordu.
Başbakan Binali Yıldırım ise son noktayı koyuyordu:  
“Sizin sorununuz, Türkiye’nin sorunu PKK terör örgütüdür. Bu sorunu Türkiye’nin gündeminden çıkarmaya ahdettik, yemin ettik” dedi.
İşte ihtiyacımız olan şey bu; kararlılık... Milli birlik ruhu... Bu ruhla Türk milleti neleri başarmadı ki... Ne mutlu bize ki sorunların üzerine cesaretle ve kararlı bir şekilde giden yöneticilerimiz var. Yapmamız gereken şey onlara güvenmek ve millet olarak tek yürek, tek vücut olmak. Ancak birlik ve beraberlik içinde ülkemiz terör belasından kurtulabilir, geleceğe umutla bakabilir.

 

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
591754 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/aslihan-oren/591754.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT