BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

"İNSANIN ASIL GIDASI, ALLAH’IN NURUDUR"

Şükürler olsun ki, on bir ayın sultanı mübarek ramazan ayına bu yıl da ulaştık. Öncelikle hepimizin ramazanı mübarek olsun. Rabbim dualarımızı ve oruçlarımızı kabul etsin.

Ramazan; kelime olarak “yanmak” demek… Çünkü bu ayda oruç tutan ve tövbe edenlerin günahları yanar, yok olur.
Bana göre ramazan, mü’minin Allahü tealaya dönmesidir. İçinde yaşadığımız dünya, teknoloji çağı, biz farkında olmadan bizi bizden ve Yaradan’dan uzaklaştırıyor. Daha fazla materyalistleşiyoruz. Bazen bencilleşiyoruz. Bunda hiç kuşkusuz sosyal medyanın ve kitle iletişim araçlarının etkisi büyük. Sürekli bir mesaj bombardımanı altındayız. Biz farkında bile olmadan tüm bu mesajlar bilinçaltımıza kaydediliyor.
İnsanoğlu dünyalık şeylerin peşine düştükçe de Rabbinden uzaklaşıyor. Uzaklaştıkça kaybolduğunu hissediyor bu sonsuz evrende…
Kaybolduğunu hissetme hâli derin bir boşluğa sebep oluyor insanın ruhunda… Ne yapsak dolmuyor o boşluk… Oysa bu durumun tek bir çaresi var, o da Yaradan’a dönmek... İşte bu nedenledir ki mübarek ramazan ayı çok derin anlamlar içerir.
İnsanoğlu, ramazanla kendine gelir. Nefsini terbiye ederken “Neredeyim, n’apıyorum, nereye gidiyorum” diye kendini sorgulamaya başlar. Allahü teâladan ne kadar uzaklaştığını fark eder. Tövbe ile secde eder Yaradan’a… Yüreğinin en derininden, bağışlanmayı diler. Dualarla yüreğini Rabbine açtıkça, hele hele nefsine de hakim oldukça içindeki boşluğun dolduğunu hissetmeye başlar. O boşluk doldukça huzur ve dinginlik gelir.
Hazret-i Mevlana der ki;
“İnsanın asıl gıdası Allah’ın nurudur. Ona aşırı ten gıdası vermek layık değildir. İnsanın asıl gıdası, ilahi aşk ve ilahi akıldır.”
Günümüz insanı, ruhunun gerçek besinini unuttuğu ve nefsinin peşine düştüğü için huzursuzdur aslında. Bu nedenle bir türlü doymak bilmez.
İnsanoğluna, insan olduğunu hatırlatır ramazan ayı. İnsan olduğunu hatırlamanın bence en güzel yollarından biri ise bencillikten uzaklaşıp, Yaradan’ın yarattıklarını görebilmektir.
Başkalarına karşı duyarlı olmaktır. Zorluk içindeki bir mü’min kardeşinin yarasını sarmak, ona tepeden bakmadan, incitmeden verebilmek, insanlara sevgiyle, merhametle yaklaşmak insanı insan yapar.
Ramazan ayı boyunca yaşamımızda ilahi bir huzur ve dinginlik hissederiz. Gün boyu nefsimizle mücadele eder, Allah için oruç tutar, nefsin arzularına gem vurur, yalandan, gıybetten, haramdan sakınırız. Her türlü günahtan korunuruz… Temizlenir ve arınırız.
Akşam iftardan sonra, Allah yolunda bir gün daha sabır sınavından zaferle çıkmanın tadını yüreğimizde hissederiz. Ne mutludur biz imanlılara…
Bence mübarek ramazan ayı, güzel ahlak, erdem ve olgunluk kazandırabilecek ilahi bir rahmet ayıdır. Aslında yapmamız gereken; bir anlamda ramazan aylarında tecrübe ettiğimiz bu nefis mücadelesini tüm yaşamımıza yaymak olmalı. Eğer bunu başarabilirsek, insan-ı kâmil olma yolunda daha da gelişeceğimize ve Yaradan’a yaraşır kullar olacağımıza inanıyorum.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
591847 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/aslihan-oren/591847.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT