BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İSLAMOFOBİ’Yİ KÖRÜKLEYEN BİR OLAY DAHA!!

Kınıyorum…
İslam adına ruh hastalarının, terör örgütlerinin yaptığı tüm saldırıları…
Kınıyorum mübarek dinimizin ismi kirletilerek işlenen tüm cinayetleri…
Tüm bu eylemler aslında dinimize saldırıdır. Bu eylemleri İslam adına gerçekleştirenler bana göre en büyük günahkârlardır.
Ramazan ayında, mukaddes kitabımız Kur’an-ı kerimin indiği bu mübarek ayda, hakikate yaklaştığımız, Allahü teâlâdan şefaat dilediğimiz bu mübarek günlerde ne yazık ki yüreğimizi burkan görüntülerle karşılaşıyoruz.
Amerika’da, Orlando’da bir meczup, İslam adına 49 insanı katlediyor ve onlarca insanı yaralıyor.
Bu saldırganlar acaba gerçekten İslam’ı ne kadar tanıyor? Acaba Kur’an-ı kerimi ne kadar okudular? Ne kadarını biliyorlar?
Bildiklerini hiç sanmıyorum. Bilseler karıncayı dahi incitemezlerdi.
Anlamıyorum bu caniler, İslam dinini, mübarek dinimizi nasıl olur da böylesine kanlı eylemlerine, pisliklerine bulaştırabilirler?...
Hiç mi Allah’tan korkmazlar?..
Allah adına nasıl bir yargıda bulunup, hüküm verirler?..
Bu vahşeti yapanlara, İslamiyet adına terör örgütü kurup kanlı eylemler gerçekleştirenlere “Benim dinimi kirletme!” diyerek bağırmak geliyor içimden…
Bir insan nasıl İslam gibi bir dini, kirli eylemlerine karşı dayanak gösterebilir?.. Canlı bombaya dönüşecek kadar radikalleşebilir… Hem kendini yakıp, hem de tüm İslam âlemini zan altında bırakabilir… Gerçekten anlayamıyorum.
Olaylar bu noktaya gelince başta Amerika olmak üzere Batı ülkeleri terörizmi önlemek adına özellikle İslam ülkelerinden gelenlere karşı daha sıkı güvenlik önlemleri alıyorlar. Bir İslam ülkesinden geliyorsanız pasaportunuz didik didik ediliyor. Potansiyel terörist olarak bakıyorlar Müslümanlara. Hukuk sınırlarını zorlayan yaptırımlar uygulamak zorunda kalıyorlar.
Müslümansanız tüm bunlara maruz kalabiliyorsunuz. Gerekçeleri ise net; güvenlik önlemi…
En önemlisi ve düşündürücü olanı ise tüm bu olayların zaten var olan İslamofobiyi daha da körüklemesi. Kabul etmeliyiz ki İslamofobinin boyutları her geçen gün daha da büyüyor. Dünyayı kutuplaşmaya doğru götürüyor. Elbette ki bunun ağır sonuçları da olacak. Hatta olmaya başladı bile…
Başta Avrupa’da, Amerika’da yaşayan Müslümanları zor günler bekliyor. Onlara potansiyel tehlike gözüyle bakılıyor artık. Olaylar böyle devam ederse bu daha da şiddetlenecek.
Baksanıza Orlando saldırısının hemen ardından durumu fırsat bilen Donald Trump, yaptığı konuşmada Müslüman göçmenlerle ilgili tüm söylemlerinin ne kadar haklı olduğunun ortaya çıktığını vurguladı. Ve seçim propagandasına malzeme yaptı bu konuyu. Başkan olursa Müslümanlara karşı ciddi önlemler alacağının altını çizdi. İslamofobi üzerinden siyaset yürüten Trump’ın oyları, bu tür olaylar devam ettikçe ve İslamofobi körüklendikçe daha da yükseliyor.
Bugün sizlere mübarek ramazan ayı ile ilgili güzel şeyler yazmayı arzu etmiştim aslında. Ama olmadı. Yine yüce dinimizin malzeme edilmesine dayanamadım. Buna kayıtsız kalmak mümkün değil. Bence Müslüman âlemi olarak dinimize sahip çıkalım. Ramazan ayı hikmete yönelişin, Hakk’a yaklaşmanın ayıdır. Gözlerle değil, gönül gözüyle görebilmenin ayıdır. Dua edelim bu mübarek ayda Yüce Rabbimize… Dinimizin yanlış şekilde gösterilmemesi ve doğru anlatılabilmesi için... Kötü niyetli, kalpleri ziftlenmiş kişilere fırsat vermemesi için...
Unutmayalım dua her derdin ilacıdır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
591958 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/aslihan-oren/591958.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT