BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

“ONLAR SALDIRDIKÇA BİZ DAHA DA İLERLİYORUZ”

Dünya Türkiye’yi izliyor…
Türkiye’nin attığı her adım dünyanın gündeminde ilk sırada...
15 Temmuz sonrası tüm gözler bizde... Darbe girişiminin başarısız olmasından sonra, her yol denendi ve denenmeye de devam ediliyor.
Art arda patlamalar, suikast girişimleri meydana geliyor. İç savaş çıkarılmaya çalışılıyor. Şu tarihte şunlar olacak gibi milleti tedirgin etmek için her türlü mesaj ve tehditler yazılıp çiziliyor.. Her yol deneniyor.
Ama nafile, başaramayacaklar.
Öte yandan Türkiye’ye yatırımcıların gelmemesi için ekonomik göstergeler de kullanılıyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının mesajları mesela… Bizi, kredi notumuzu düşürmekle bile tehdit ediyorlar. Daha darbe girişiminin hemen sonrasında Türkiye’nin notu hakkında mesajlar vermeye çalışan S&P gerçi gerekli cevabı zaten Cumhurbaşkanından almıştı… Biz artık kimseyi dinlemiyoruz ülke olarak, biz Liderimizin peşinden gidiyoruz… Kim ne derse desin. Bu saatten sonra hepsi boş..
15 Temmuz’dan sonra her şey değişti… Aslında Türkiye daha da güçlendi..
Sayın Cumhurbaşkanımız  ne demişti: “Bize vurdukça sanıyorlar ki biz geri adım atacağız. Onlar saldırdıkça biz daha da güçleniyoruz. Derici debbağ ne yapar deriye vurdukça hem güçlenir hem güzelleşir bu da böyle…’’ Aynen dediği gibi güçlenmeye de Allahın izniyle devam edeceğiz…
Şimdi varsın diğerleri düşünsün.. Hem içeridekiler, hem dışarıdakiler.. Eskisi gibi olmayacak her şey.
Avrupa endişe ve tedirginlik içinde… Keza Amerika.. Aradan kaç gün geçmiş Başkan yardımcısı Joe Biden daha yeni geliyor..
Herkes bu ziyareti değerlendirdi… Özellikle ilgimi çeken Biden’ın Vücut dili oldu… Gerek Cumhurbaşkanıyla, gerek meclis başkanıyla, gerekse başbakanla görüşmesinde hep  “samimiyet” ifadesi vermeye çalıştı..
Fotoğraflara baktığımda en çok dikkatimi çeken; Sayın Cumhurbaşkanımızın mesafeli duruşu oldu.. Biden her ne kadar samimi durmaya çalışsa da, “Türkiye’nin en büyük Dostu ABD” dese de nafile.. Cumhurbaşkanımızın gözleri ve mimikleri “Geç bunları” der niteliğindeydi. İşte millet, liderini bu yüzden seviyor ve halk bu yüzden "REİS" diyor…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  öyle bir dış politika izliyor ki, onun hamlelerine karşın sadece Amerika değil, AB liderleri bir araya gelip ne yapacaklarını konuşuyorlar. Almanya, Fransa, Avusturya, İtalya…  Nasıl bir yol izleyeceklerini, Türkiye’nin bir sonraki hamlesinin ne olacağını konuşuyorlar… Türkiye’yi günahları kadar sevmiyorlar, istemiyorlar, ama mecburlar… Eskiden sesi çıkmayan, ne derlerse yapan liderlerin yerinde artık kontrol edemedikleri bir güç var. Güçlü bir lider, uyanmış bir Türkiye...
Aslında tüm dünya bunun sinyallerini 15 Temmuz’dan önce almıştı.. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “One minute” diyerek çıkışı bir milattı aslında… Bu iki kelime anlamasını bilene o kadar çok şey ifade ediyordu ki… Bu; dik bir  duruşun simgesiydi. Bu; ‘düzen artık böyle gitmeyecek, biz de varız’ demek, masaya yumruğunu vurmaktı.  O gün dünya liderleri öylece kalakalmışlardı, alışık olmadıkları bir çıkış karşısında. Çünkü onlar Türkiye’yi temsil eden liderlerin sessizce gelip gitmelerine, önlerinde eğilmelerine, kendilerine söz verilmeden konuşmamalarına alışıklardı. Neler oluyordu böyle!..
Evet  dünya bugün Türkiye’nin liderini konuşuyor. Milletinin sevgiyle bağlı olduğu, bir sözüyle sokaklara dökülüp, tankların karşısına siper olduğu Recep Tayyip Erdoğan’ı konuşuyor.
Dünya bu soruların cevabını ararken, kafalarını bu sualler meşgul ederken biz 3. Dev Köprüyü Açtık. Asya ve Avrupa’yı 3. kez birleştirdik.. İsmini de Yavuz Sultan Selim Köprüsü koyduk.
Artık Türkiye’nin tarihi yeniden yazılıyor. Dünyaya karşı dimdik duran, dünyaya meydan okuyan bir liderimiz var. Ne mutlu bize. Yepyeni bir ruh oluştu. Gerçek kimliğimize uyandığımız, değerlerimize sahip çıktığımız, birlik ve beraberlik içerisinde kenetlendiğimiz bir ruh bu… Şimdi ilerleme zamanı…
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
592990 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/aslihan-oren/592990.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT