BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

TÜRKİYE’NİN YILDIZI PARLIYOR!

Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerin bir araya geldiği G20 Zirvesi’ni geride bıraktık.

Onurla, gururla…
Tüm dünyanın gözü bu zirvedeydi. Dünyayı yöneten liderler bu zirvede bir araya geldi. Putin’i, Obama’sı, Merkel’i… Yani dünya sahnesinin baş aktörleri…
Hiç şüphesiz bu liderler arasında en çok dikkat çeken ve en çok konuşulan isimlerin başında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan geliyordu. Onun yaptığı tüm görüşmeler dünya basını tarafından dikkatle izlendi. Özellikle Obama ve Putin’le olan görüşmesi… Söylediği her söz sadece Türkiye’de değil tüm dünya basınında yankı buldu.
Öncelikle bir vatandaş olarak çok gurur duyduğumu itiraf etmeliyim.
Bundan uzun yıllar önce Avrupa ülkelerine ya da Amerika’ya giden programcılar, haberciler orada karşılaştıkları insanlara sorarlardı:
“Türkiye’yi tanıyor musunuz? Türkiye nerede? Lideri kim?”
Genellikle cevaplar ya “Hayır” ya da şaşkınlık dolu bir ifade olurdu. Oysa şimdi tanımamak bir yana, bilakis Cumhurbaşkanımızın kiminle, ne zaman, ne kadar süre, neler konuşulduğu merak ediliyor oldu. Artık her şey değişti. Bugün dünya üzerinde Türkiye’yi tanımayan bir insan yoktur herhâlde; ya da Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı…
Türkiye yepyeni bir ruhla, yeni bir tarih yazıyor. Bunu yazılarımda sürekli belirtiyorum ve yazmaya da devam edeceğim. Türkiye değişiyor; ekonomisiyle, güçlü siyasetiyle dünyanın yükselen değerleri arasında yerini alıyor. Değişen sadece Türkiye değil, dünya düzeni değişiyor aslında. Dün Türkiye’yi kapısında bekleten, burnundan kıl aldırmayan Avrupa Birliği inişe geçti ve içinde bulunduğu çıkmazda kendini sorguluyor, Türkiye’yle uzlaşmanın yollarını arıyor.
Kısacası değişen konjonktür, dış siyasette artık aktif bir rol üstlenen Türkiye’ye yepyeni fırsatlar sunuyor. Tüm bunları görebilen ve en iyi şekilde değerlendiren ülkemizin yıldızı gün geçtikçe daha çok parlıyor.
Bunlar müthiş gelişmeler hiç kuşkusuz. Ancak bence daha da önemlisi, ülke olarak sadece küresel denklem değişimi içinde değil, aynı zamanda kendi içimizde de tarihî bir dönüm noktasında olmamız.
Evet, tam da böyle hissediyorum!
Biliyorsunuz Cumhurbaşkanımızın hedefi ülkemizi 2023’te dünyanın en güçlü on ekonomisinden biri hâline getirmek... Ekonomide dünyanın ilk 20’sine girmiş bir ülke olarak çok yol katettik. Şimdi sırada ilk 10 var. Küresel bir güç olmak var. O da olacak inşallah...
 
 
ENERJİ BAKANIMIZIN
MUHTEŞEM PROJESİ
 
Evet her konuda Türkiye ileri doğru gidiyor. Yakında bir başka başarı hikâyemiz daha olacak!
Müthiş bir projeden bahsetmek istiyorum sizlere. Beni inanılmaz heyecanlandıran, ülkemiz için umut verici bir proje bu... Bu projeyle ülkemizin tüm yer altı kaynakları keşfedilecek ve bu kaynaklar ülke ekonomisine kazandırılacak.
Bugün enerji kaynaklarının dünya ekonomisindeki önemi tartışılmaz. Türkiye ise çok önemli bir coğrafyada konumlanmış bir ülke. Kim bilir üzerinde yaşadığımız topraklar hangi zenginliklerle dolu? Ancak bunları keşfetmek için büyük bir yatırım ve ciddi bir teknoloji gerekiyor.
Enerji Bakanlığı bu konuda start verdi. Bu projeyle ülkemizin her 5 kilometresinden toprak ve bitki örneği alınacak ve bu toprakların hangi madenler açısından zengin olduğu tespit edilecek. Düşünsenize çıkacak sonuçları…
Bakanlık bu konuda öylesine kararlı ki, bu alanda gelişen en son teknolojiden de sonuna kadar faydalanılacak. Gökyüzünden görüntüleme teknolojisiyle topraklarımızın jeofizik röntgeni çekilecek. Böylelikle toprak altındaki tüm maden ve yer altı zenginlikleri saptanacak. Bu müthiş bir şey.. Alkışlıyorum ve tebrik ediyorum Enerji Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ı…
Bu proje gerçekten ülkemize enerji alanında çağ atlatacak bir proje.
Tüm bu gelişmeler ülkemiz adına içimi umut ve sevinçle dolduruyor. Ne diyor Mevlana; “Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.”
Türkiye emin adımlarla geleceğine yürüyor. Hiçbir şey ama hiçbir şey ülkemizin ilerleyişini durduramaz..
Sayın Berat Albayrak’ın sadece bu başarısı bile millet olarak bize nesiller boyu yeter. Bu kadar yer altı zenginliklerine sahipken yıllarca hiçbir şey yapılmayıp Berat Bey’in döneminde start verilmesi onun başarısı ve cesaretidir. Üstelik de yolun daha başındayken...
 
 
BİR DAVA ADAMI
EFKAN ALA
 
Siyasi kimlikler her zaman elbette değişir ama değişmeyen tek şey görev başında iken yapılan hizmetlerdir…
Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Sayın İçişleri Bakanımız Efkan Ala’nın istifasından bahsediyorum. Bu son dakika haberi itiraf etmeliyim ki beni çok şaşırttı. Nedenini bilemem ama bildiğim tek şey Sayın Ala’nın bu ülkenin huzuru ve geleceği için yaptığı hizmetler... Özellikle de 17-25 Aralık döneminde.
Ne güzel yazmış Sayın Yalçın Akdoğan:
"Ala, yiğitlik zamanı çok radikaldir, gözünü budaktan esirgemeyen bir mücadele insanıdır. Nitekim 17-25 Aralık ortamında İçişleri Bakanı olarak ‘bodoslama’ mücadeleye girmiştir; âdeta paralelle mücadeleye baş koymuş, kimsenin yapmaya cesaret edemeyeceği işleri yapmıştır. Devletin gücünü kullanarak devlete operasyon çeken haşhaşi grubunun kurduğu oyunu masayı tekmeleyerek bozmuştur, yani klasik bürokratların dar kalıplarıyla mazeret uydurma refleksi yerine yapılması gerekeni yapmıştır." Duygularımıza âdeta tercüman oldu bu satırlar...
Ben, Sayın Cumhurbaşkanımıza gönülden bağlı olan ve bu ülkeye hizmet etmeyi kendine görev bilen dava adamı Sayın Efkan Ala’nın yeniden bu davanın önemli kademelerinde yer alacağına inanıyorum.
Hepimizin kendisine bir teşekkür borcu var… Ben kendi adıma bir vatandaş olarak Sayın Bakanımıza en kritik zamanlarda yaptığı hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
593184 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/aslihan-oren/593184.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT