BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Devlet perspektifiyle Kadri Gürsel

Kadri Gürsel'in riyakârlıklarına dair Fuat Uğur "çok ince" göndermelerle dolu bir yazı kaleme aldı dün. Anlayan o yazıdan bazı şeyleri anlamıştır. Konuştuğum çok önemli bir güvenlik bürokratı da Kadri Gürsel'in İsrail istihbaratı ile bağlantılı çalıştığı ve İsrail'in kontrolünde olduğu konusunda DEVLET kurumunun yüzde yüz emin olduğunu söylüyor. Biliyorsunuz ben bu gerçeği 3 sene önce yazmıştım. Bu benim değil DEVLET perspektifinin bakışıdır. Çok önemli güvenlik bürokratımıza göre Sami Kohen ve Sedat Sertoğlu'nun yerine İsrail istihbaratı Kadri Gürsel'i geçirmeye çalışmıştır. Ülkesini dışarıya jurnalleyen Kadri Gürsel ile şu an içeride haksız yatan Gökmen Ulu ve Murat Sabuncu gibi isimler asla karıştırılmamalıdır. Bu iki ismin hemen tahliye edilmesi gerektiğini hep savundum, savunuyorum.
Ben hem milliyetçi-muhafazakâr ama aynı zamanda demokrat bir adamım. Öte yandan İsrail'in PR şebekelerinin beraat etsin diye çalıştığı Kadri Gürsel ile ilgili gerçekleri de hep söyleyeceğim. Kadri Gürsel ile darbeci orgeneral Adem Huduti'nin hukuki durumu arasında fark yoktur. Hadi oldu olacak Adem Huduti'yi de serbest bırakın! Ne yaparsanız yapın aziz Türk milleti nezdinde bu iki adamla ilgili adil hüküm çoktan verilmiştir. Hem Gürsel hem Huduti FETÖ üyesi olmamakla birlikte FETÖ'nün amaçlarına sistematik hizmet etmiştir ve bu suçtur. Savcılarımızın bu haklı operasyonları yüzünden yıpratılmak istenmesi büyük ayıptır. Hele ki dışarıda olması gereken Murat Sabuncu'nun ve Gökmen Ulu'nun içeride tutulup Kadri Gürsel'in tahliyesi hukuk falan değildir.
Huduti ve Gürsel gibiler için meşru Erdoğan hükûmetini devirmek öncelikli amaç. O yüzden Huduti de Gürsel de Fetullah tetikçiliği yapıyor. Biri 17-25 Aralık’ta, öbürü 15 Temmuz'da aynı suçu işliyor. Gürsel, MİT tırlarını durduran hainleri FETÖ ile iltisak hâlinde savundu, yetmedi CNN Türk ekranlarında en kozmik Dışişleri tapesini dinleyerek casusluk yapan ortağı FETÖ'cüleri bile övdü. Hatta 2015'te şu sıralı tweetleri attı Gürsel: 
"Bugünlerin geleceği belliydi. Gencecik insanların katlinden AKP'nin Suriye politikasını yapıp edenler sorumludur. IŞİD terörü AKP'nin 'cihadistlere açık kapı' politikasının kullanışlı ürünü. Şimdi sponsorlarına iç siyasette de yararlanma imkânı sunuyor. Yabancı liderlerin Türkiye'deki IŞİD terörünün bir numaralı sebebini oluşturan kişiyi arayıp Suruç için başsağlığı dilemeleri utanç verici. Erdoğan & Davutoğlu ikilisinin Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit ettiğini hep söyledim. Suruç'ta tehdit fiile geçti..." 
Bu tweetler vatana ihanettir. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ı IŞİD'i korumakla ve ülkemizde patlayan bombaların sorumlusu olmakla suçluyor. Bu kabul edilebilir bir şey mi? Açıkça vatana ihanet etti. İşte bu açık hukuki sebeplerle Gürsel'in tahliyesi bir hukuk skandalıdır. Peki "çok ilkeli gazeteci" olarak yalanlarla kendini satan Kadri Gürsel kimdir?
Okurlar merak ediyor anlatayım: Tam bir sömürge gazetecisi olan Kadri Gürsel Sarıyer Lisesi mezunu olduğu hâlde senelerce Galatasaray Lisesi mezunu olduğu yalanını söyledi. Sömürge gazetecisi? Çok defa yazdığım gibi sömürge gazeteciliği teriminin orijinali büyük düşünür Edward Said’e ait. Said kendi ülkesinin kültüründen ve halkından nefret ederek varlığını Batı medeniyetine ait gören ama Batı tarafından da önemsenmeyen ancak belli Batı istihbarat örgütleri tarafından aparatçik olarak kullanılan entelektüel tipolojisi için sömürge aydınları tabirini kullanmıştır. Hem Afrika’da, Asya’da hem Latin Amerika’da hem de İslam dünyasında böyle aydın örnekleri çok sayıda vardır. Kadri Gürsel bir entelektüel sayılamayacağı için onun için sömürge aydını değil sömürge gazetecisi tabirini kullandım. 2009 yılında Erdoğan’ın Peres’e “One minute” olarak bilinen vicdanlı çıkışından sonra İsrail devletinin aparatçiği ve basın sözcüsü olarak Türk medyasında sivrildi. Bir gazetecinin her görüşü İsrail devletiyle hep aynı olur mu? İnsan bir kere de mi çelişmez? O günlerde her çıktığı ekranda İsrail devletinin tezlerini savunuyordu.
Tuhaf olan bir numaralı İsrail düşmanı diye kendini tanıtan kimi sahte "İslamcı"ların da bugünlerde İsrail gibi Kadri'ci olması. Kadri'nin omurgasızlığını gösteren başka bir olay AK Parti döneminde Kadri Gürsel’in TRT’den maaşa bağlanmayı kabul etmesidir. Evet şimdi unutturmaya çalışsa da Kadri Gürsel’in maaşlı TV yorumculuğu kimliği hükûmete bağlı TRT’de başlamıştır. Komediye bakın ki Kadri, AK Parti hükûmetinin TRT üzerinden bir dönem maaşa bağladığı bir adamdır. Madem bu kadar ilkeli gazeteciydin hükûmetten maaşa bağlanmayı niye kabul ettin?
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
598709 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/598709.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT