BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Türkiye diğer ülkelere benzemez

Kendilerini dünyanın en güçlü ülkesi olarak görenler her şeye güçlerinin yettiğini sandılar. Ama yanıldıklarını şimdi olmasa bile ileride fazlasıyla anlayacaklar. İsrail bu bölgede Türkiye olmadan nefes alamayacağının farkında. Arabistan ya da Birleşik Arap Emirlikleri'ne güvenerek ne kadar yol alacağını göreceğiz.
Eğer İsrail'de bir devlet aklı varsa Türkiyesiz işlerin yolunda gitmeyeceğini görecektir. Bunu hamaset olarak söylemiyorum. Ve iddia ediyorum ki İsrail Türkiye'nin kapısını çalacaktır. Elbette Türkiye olmadan bölgede zor kullanarak bir şey yapmayı planlayabilir İsrail. Ne var ki Erdoğan liderliğindeki Türkiye onayı olmadan planlarını fiiliyata geçiremez. Zaten Müslümanların ya da Filistin'in aleyhine hiçbir şeye Türkiye razı gelmez. 
İsrail şimdi Mısır'la iş tutuyor. İki gün önce New York Times'da Mısır hükûmetiyle İsrail'in DEAŞ'a karşı verdikleri gizli ittifakı anlatan bir haber vardı. Buna Suudi Arabistan'la BAE'yi de ekleyince yeme de yanında yat gibi bir hava oluşuyor. Tabii nafile. İsrail, Türkiye'yle ilişkileri eskiden olduğu gibi götürürüm diyordu ama öyle olmadığını görüyor.
Aynı şey ABD için de geçerli. Amerika 1958'i 59'a bağlayan gece Küba'yı, 1979'da İran'ı kaybetti. Aslında bu iki ülkeyi de kaybetmeyebilirdi. Kendine o kadar fazla güvendi ki, sonradan pişman oldu ama fayda etmedi. Sonradan iki ülkede de rejimi ve iktidarları değiştirmek için her yolu denedi. Suikastlar, provokasyonlar hepsini denedi, başaramadı.
Şu an göz göre göre ABD, Türkiye'yi kaybediyor. Burada baştan sona hatalı olan Amerika'nın kendisidir. Türkiye'nin terörle mücadelesini hep küçümsedi. PYD/YPG'yi silahlandırmayın itirazlarımızı ciddiye almadı. Hatta YPG'yi silahlandırmasının gerekçesi olarak İran'ı bile gösterdi. Sokaktaki adama sorsan o silahların Türkiye için verildiğini bilir. Türkiye'yi hep küçümsedi. Alay eder gibi açıklama yaptı Amerikan yönetimi. Beyaz Saray başka, Pentagon başka, CIA başka konuştu. Hiçbir tutarlılıkları yoktu. Hâlâ çok başlı sesleri Amerika'da görüyoruz.
1950'den beri stratejik konularda genelde doğruyu yapan ABD bu sefer yanlışlar içerisinde. Ve bu kısır döngüden çıkamıyor. Türkiye gibi bir müttefiki olmadan ne yapabilir bu coğrafyada kestirmek zor. Şayet Türkiye'yi başka ülkelere benzetirse fena hâlde yanılır. Rusya'yla ilişkilerimiz olmadığı kadar iyi. S-400'lerin alımı dâhil Rusya'yla yeni bir dönem başladı. Böyle bir ilişki bize olduğu kadar Rusya'ya da faydalı. ABD bu ilişkiyi onaracak adımları atmazsa zararlarını birkaç sene sonra daha çok anlayacak.
Elindeki silah gücü büyük Amerika'nın. Tamam ancak bu her şey demek değil. Hesaba katmadıkları bir faktör daha var: Tayyip Erdoğan. Herkes gibi Erdoğan da pes eder sandılar. İki sokak eylemi, bir emniyet-yargı operasyonuyla dağılır sandılar. Dayanamaz dediler. Sonuç? Mahvoldular. Tayyip Erdoğan FETÖ-PKK ittifakını yerle yeksan etti.  Darmadağın oldular. Hâlâ bir ders alabilmiş değiller.
ABD'nin DEAŞ'la mücadelede en büyük müttefikimiz dediği PYD/YPG'nin ne hâle geldiğini görüyoruz. Hallaç pamuğu gibi atıyor Türkiye YPG'yi. Verilen silahların bir işe yaramayacağını bütün dünya görüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri teröristleri köy köy, tepe tepe Afrin'den temizliyor. Türkiye içindeki teröristler zaten bitik durumdalar. Hendek kazıp hükûmet yıkacağını, toprak alacağını sananlar cezaevinde merhamet romanları yazıyorlar.
Bugüne kadar son 5 yılda Türkiye'de iktidarı devirmek için her şeyi yaptılar. Belli ki daha da yapacaklar ama avuçlarını yalayacaklar. Türkiye'yi ve Erdoğan'ı hâlâ analiz edememişler. Eski usul yöntemlerle sonuç alırız diyorlar.
Amerika ve Batı'da hâlâ aklı başında adamlar varsa ne yapar eder Türkiye'yle ilişkileri düzeltmenin yolunu ararlar. 2019'a bel bağladılarsa işleri zor. Onlara buradan bir haber vereyim. 2019'u da Erdoğan kazanacak. Muhalefetin hiçbir şansı olmadığını gördük. Zaten muhalefetin de iktidar olma gibi bir derdi yok. Onların tek derdi Meclis'e girip maaşlarını almak ve keyif çatmak. Ülke idare etmek gibi dertleri yok.
Bu sözlerimi içerideki muhalefet de ciddiye alsa iyi olur. Onlar da dışarısıyla beraber her yolu denediler. Hiçbir şey elde edemediler. Milletin tercihleri ortada. Eskilerin güzel bir sözü vardır: "Kötü niyetle iyi murada varılmaz." Muhalefet önce niyetini düzeltecek, sonra da millete yüzünü dönecek.
Aydın, akademisyen, yazar geçinip teröre tek laf edemeyenler de sürekli yenildiklerini ne zaman idrak edecekler merak ediyorum. Son beş yıldır perişan oldular. Bir kısmı kaçtı, bir kısmı cezaevinde. Bir kısmı da kafayı yedi. Hâlâ  daha ahkâm kesenler var. Devran değişirse derdindeler. Devran değişti ama onlar hâlâ başka dünyadalar. Amerika'ya el açmışlar yalvarıyorlar iktidarı devirin diye. NATO'ya çağrı yapanlar bile var. Ne zaman akıllanırsınız bilmiyorum ama meczuplaşıyorsunuz. 2019 seçimlerinden sonra iyice delirmezseniz iyi.
Dediğim gibi Türkiye hiçbir ülkeye benzemez. Erdoğan da başka liderlere benzemez. Planladığınız her oyun bundan sonra da elinizde patlar. Başınıza geçirilir. Türkiye dünyada artık Süper Lig oyuncusudur ve orada kalıcıdır. Yok, öyle değil diyorsanız hep beraber göreceğiz.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
600541 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/600541.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT