BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

​28 Şubat’ın cezaları ve medya ayağı

Sevgili okurlarım, biliyorsunuz önümüzdeki hafta 28 Şubat askerî darbecileri ile ilgili ağırlaştırılmış müebbet kararları topluca açıklanacak. Sayın savcımız 60 kişiye ağırlaştırılmış müebbet ve akabinde de yakalama istedi. Doğal olarak ağırlaştırılmış müebbet cezası yiyen bir sanık hukuki mecburiyet gereği tutuklanıyor. Sayın hâkimlerimizin kaç tane ağırlaştırılmış müebbede imza atacağını önümüzdeki hafta göreceğiz. 28 Şubat askerî darbesi bir insanlık suçudur ve elbette bedeli ödenecektir. 
Öte yandan herkes biliyor ki, 28 Şubat bir medya darbesidir. Sivil ayakları askerî ayağı kadar hatta belki askerden bile daha önemli olan bir darbedir. Ankara’nın zirvelerinde olan, konuştuğum üst düzey yargı yetkililerimiz de 28 Şubat’ın sivil ayağının da yargılanması gerektiğini o dönem medyasından bir örnekle anlatıyorlar. Bana aktardıklarına göre darbe ortamı oluşturan dönemin gazetelerinden biri 6 Mart 1997’de “Türk basınıyla iftihar ediyoruz” manşetiyle çıkıyor. Bu manşeti özel kılan 28 Şubat 1997’deki ünlü Millî Güvenlik Kurulu toplantısından beş gün sonra olması. 28 Şubat askerî darbesinin sivil ayağının yargılanması gerektiğine net bir kanıt o haber âdeta.
“Son günlerde Başbakan Necmettin Erbakan’ın ‘Geveze basın’ ve ‘Yazdıklarının yüzde 90’ı yalan’ gibi eleştirilerine uğrayan Türk basını, dün Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın ‘Basınımızla iftihar ediyoruz’ övgüsüyle karşılaştı.”
Haber, 28 Şubat’ın Genelkurmay Başkanı’nın 28 Şubat medyasına övgüsüne yer verdikten sonra şu sözlerle devam ediyordu:
“Hepinizi tebrik ediyorum, sizlerle iftihar ediyorum, çok büyük bir hizmet yapıyorsunuz, çok güzel şeyler yazıyorsunuz, bunu bütün samimiyetimle söylüyorum, çok iyi gözlüyor ve çok iyi muhakeme ediyorsunuz...”
28 Şubat’ın Genelkurmay Başkanı’nın bu sözlerinin üstüne hiçbir şey söylemeye gerek yoktur. Ankara’daki üst düzey hukuk yetkililerimizin 28 Şubat’ın sivil ayağını yargılamak konusunda tavrı açıktır. Bu gelişme sevindiricidir. 28 Şubat askerî  darbesine zemini hazırlayan medyadır. 
Fetullahçı savcılar ve hâkimler 28 Şubat’ın sivil ayağıyla 17-25 Aralık darbe teşebbüsünde iş birliği yaptığı için bu dosyada onları yargılamadılar. Bu konunun üstünü kapattılar. 28 Şubat’ın sivil ayağını Fetullahçı teröristler korumuştur. Ama şimdi FETÖ bitti. Sıra 28 Şubatçılara geldi. Önümüzdeki dönemde Cumhuriyetimizin gerçek savcıları ve hâkimleri 28 Şubat’ın sivil ayağı soruşturmasını yürütecekler ve gereken davayı açacaklardır. Milletimiz müsterih olsun.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
600853 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/600853.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT