BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Birleşik Arap Emirlikleri, kara para aklamaktan ceza yedi

New York Eyaleti, Finansal Hizmetler Departmanı (DFS), Birleşik Arap Emirlikler merkezli Mashreq Bank’ın New York şubesine kara para aklama nedeniyle 40 milyon dolar ceza kesti. 
Ceza bankaya yönelik 2016 ve 2017 yıllarında Yabancı Varlıkları Kontrol Departmanı (OFAC) ve New York Merkez Bankası tarafından yapılan denetimlerde bulundu. Bu iki kurumdan yapılan açıklamada Mashreq Bank’ın bazı yasal zorunluluklara uymadığı için 40 milyon dolar para cezası yediği belirtildi. 
New York Eyaleti, Finansal Hizmetler Departmanı (DFS)’nin internet sitesinde yapılan açıklama şöyle: 
-Mashreq Bank’ın kara parayla mücadeleyi amaçlayan New York eyaleti ve Federal Bankacılık kurallarına tam olarak riayet etmediği
-Bankanın ayrıca Yabancı Varlıklar Ofisi (OFAC) tarafından yapılan denetimlerde bazı eksikliklerin olduğu
-Bankanın bundan sonra yapılacak faaliyetlerinin New York Eyaleti, Finansal Hizmetler Departmanı (DFS) tarafından belirlenecek üçüncü bir firma tarafından eyalet ve federal yasalara uygunluktan geçirileceği belirtiliyor. 
Geçtiğimiz temmuz ve ağustos aylarında Birleşik Arap Emirlikleri'nin nasıl kara para akladığını üç dört yazıda etraflıca yazmıştım. Yedikleri son ceza da bunu teyit etmiş oldu. Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle Prens Muhammed bin Selman’ın başı dertte. Tabii buraya Birleşik Arap Emirlikleri Kralı'yla Suudi yönetimi ve Mısır’daki Sisi yönetimi arasındaki derin ilişkiyi de unutmamak lazım. Kim bilir daha nerelerde kaç milyar dolarlık kara paralar aklandı? Zamanla hepsi ortaya çıkar.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
604722 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/604722.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT