BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Uğur Dündar’ın yargıdaki sabıkaları saymakla bitmiyor

17-25 Aralık’ta bilerek ve isteyerek FETÖ’ye yardım eden Sözcü paçavrasının yazarı Uğur Dündar’ın yargı sicili hayli kabarık. Yaz yaz bitmiyor. Bu defa olay Tekirdağ’da geçiyor. Tarihler 27 Ekim 2005’i gösteriyor. 
Uğur Dündar güya Arena programı için Tekirdağ’a giderek kötü şartlarda çalıştırılan çocuk işçileri haber yapmak istiyor. Ancak Dündar’ın elinde izin kâğıdı yok. Uğur Dündar her zamanki kıvraklığıyla(!) fabrikaya Bakan Başesgioğlu'nun izniyle, iki müfettişle birlikte saat 15.00 sıralarında gittiklerini söylüyor ve şöyle devam ediyor:
"Tam çıkmak üzereyken fabrika sahibi geldi. Soru sordum, konuşmak istemedi. O sırada jandarma geldi. Güvenliğimizi sağlayacaklarını düşünürken birdenbire kasetlerimizi almak istediler.”
Tabii iş yeri sahibi, Dündar ve ekibinden şikâyetçi oluyor. Olay mahkemeye taşınıyor. Tekirdağ 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Uğur Dündar hakkında hakaret ve tehditten kamu davası açıyor. Savcılık ayrıca iş yeri dokunulmazlığını ihlalden Dündar’ın cezalandırılmasını istiyor. Peki sonuç ne oluyor? Mahkeme 10 Haziran 2008’de kararını veriyor: “Her ne kadar sanık İsmail Uğur Dündar hakkında tehdit ve hakaret suçundan kamu davası açılmış ise de, sanığın atılı suçlardan cezalandırılması için yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden CMK’nın 223/2-e maddesi uyarınca beraatine...”
Buraya kadar tamam. Hakaret ve tehditten beraat almış. Gelelim iş yerine izinsiz girme meselesine. Uğur Dündar iş yeri dokunulmazlığını ihlalden TCK’nın 116/2 maddesi uyarınca suçun işleniş biçimine göre 6 ay, suç birden çok kişiyle beraber işlendiği için 12 ay hapse mahkûm oluyor. İyi hâlden ceza 10 aya iniyor ve 6.000 TL paraya çevriliyor. 
Yani Uğur Dündar’ın aldığı bu ceza ne anlama geliyor? İzinsiz insanların iş yerine girmiş. Hâlbuki Dündar izin kâğıdım var diyordu ve dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu’nu da tanık olarak gösteriyordu. Dündar düpedüz yalan söylemiş. Hani izin kâğıdın vardı senin?
Uğur Dündar, aldığı bu cezayı yıllardır gizliyordu. Güya halkın sesi ya. İnsanların mahremine izni olmadan girmiş ve yargı bu yalanını yüzüne vurmuştu. Ne oldu Dündar? Aradan kaç yıl geçti, hâlâ izin kâğıdını bulamadın mı? Sen kâğıdı bulamadın ama ben sana mahkemenin gerekçeli kararını sunayım. Hatırlamana yardımcı olur.
 
 

 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISI İÇİN TIKLAYIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
606230 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/606230.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT