BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Her seçime giderken başvurulan bildik yollar

Türkiye ne zaman bir seçime gitse mutlaka bazı haberler medyada yerini alır. Dedikodu mekanizması devreye girer ve seçimlerde hile yapılacağı yönünde algı yapılır.  31 Mart seçimlerine giderken de benzer metotlar uygulanıyor. 
Hayalî seçmen iddiası bu algıların başında geliyor. CHP ve sözcüleri bazı yerlerde fazla seçmen kaydı yapıldığını ileri sürdüler. Bu tür haberlerde CHP’ye yardımcı olan Sözcü ve Cumhuriyet gazeteleridir. 6 Ocak’ta Sözcü paçavrasından Fatma Vurgun’un haberine göre İstanbul'un Adalar ilçesinde yaklaşık 500 hayalî seçmen tespit edilmiş. Muhabirin kaynağı kim? CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu.
HDP-PKK sempatizanı Kaftancıoğlu’na şöyle buyurmuş: 
“İstanbul'un diğer 38 ilçesinde yüzde 1-1,5 oranında seçmen artışı görülürken Adalar'da görülen yüksek artış çok ciddi bir hilenin yapılmak istendiğine işaret ediyor. 2014 yerel seçimlerinde Adalar'da birinci parti olan CHP ile ikinci parti olan AKP arasında oy farkı da 826 idi.” Yani CHP eğer Adalar Belediyesini kaybederse sebebi bu artış olacak. Bahaneleri hazır.
Sözcü’den sonra topa Cumhuriyet gazetesi girdi. 10 Ocak 2019’da “Birçok şehirde ‘hayalî seçmen’ skandalı!” haberi girdi. Habere göre Niğde’nin Ulukışla ilçesinde hayalî seçmenler oluşturulmuş. AK Parti kaybedeceğini anlamış, nüfus kütüklerine fazla seçmen yazmış! 
Nereden baksanız elinizde kalan bir haber ve ısmarlama olduğu belli. Sanki bilindik bir el bu haberleri yazıp servis ediyor.
Aynı haberde HDP milletvekili Meral Danış Beştaş’tan da görüş alınmış ve Güneydoğu’da seçmen kaydırmaları yaşandığı ve sahte seçmen kayıtları yapıldığı belirtilmiş. Şırnak Uludere’de 2018 genel seçimlerinde 5 bin 201 olan seçmen sayısının kısa sürede 7 bin 163’e çıktığını söyleyen Beştaş, “Küçücük bir ilçede nüfus yüzde 40 artmış. AKP halkın iradesine güvenmiyor. Halkın kendisine oy vermeyeceğini biliyor” demiş.
HDP Sözcüsü Saruhan Oluç da Şırnak, Siirt ve Şanlıurfa'da seçmen kaydırması yapıldığı yönünde raporlar bulunduğunu Cumhuriyet gazetesine aktarmış.
Bu haberleri kanıtlayan, doğrulayan tek bir bulgu yok. Sadece dedikodu ve tevatür var. Seçmen kayıtları ortada, yaşı 18’e gelenler hariç artış olmadığı hâlde varmış gibi haberler yapılıyor. 
Hayalî seçmen konusunda en detaylı haberi ise 16 Ocak’ta Evrensel’den Okan Başal derlemiş ve başlığına da “31 Mart yerel seçimleri öncesi 'hayalî seçmen' vakaları” adını koymuş. Habere göre Türkiye’nin hemen her yerinde hayalî  seçmen var. Bütün illerde AK Parti oynama yapmış. AK Parti hayalî seçmen olduğu illeri kazanamazsa ne olacak? Bunun açıklaması yok. Eskiden sandıktan oy çalınır derlerdi, şimdi hayali seçmene bel bağlamış durumdalar.
Bütün bu haberlerin kaynağı CHP, HDP ve kısmen de İyi Parti. Seçimleri kaybedince AB’ye gidip fazla seçmen vardır diyecekler. Yenilgiyi asla kabullenemeyecekler. Seçmen bizi tercih etmedi değil, oylarda hile var yalanına başvuracaklar.
Bu meseleyi gündeme taşıyanlardan biri de FETÖ. Onlar da AB ve ABD’de yürüttükleri kampanyalarda hayalî seçmen konusunu sürekli işliyorlar. Çünkü tek adam, otoriter yönetim anlayışını pekiştirmek için yalanlara ihtiyaç duyuyorlar.
Şu kadarını söyleyeyim. Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi adi yalana başvururlarsa başvursunlar avuçlarını yalayacaklar. CHP, HDP ve İyi Parti kendi vatandaşlarına güvenmek dışında seçenekleri olmadığını bilmeli. Türkiye’nin demokratik algısına oynamak, Türkiye’de hür ve adil seçimler yok demek ancak Türkiye’den ümidini kesmiş art niyetlilerin işidir. Batı’da Türkiye aleyhine yapılan her PR çalışmasının perde arkasında hep aynı isimlerin çıkması tesadüf değil. 
Bu arada CHP her seçim öncesi Millî İstihbarat Teşkilatı’yla da ilgili bir yalanı mutlaka söyler. Kemal Kılıçdaroğlu bunu asla es geçmez. Bakalım şimdi hangi yalanı yumurtlayacak? Tabii Kılıçdaroğlu’nun bu yalanlarının kaynağının FETÖ olduğunu da unutmamam lazım.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
606507 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/606507.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT