BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İktidarda 28 Şubatçılar var da biz mi bilmiyoruz?

Dün 28 Şubat'ın 22. yıl dönümüydü. Cumhuriyet tarihinin en kepaze darbelerinden biri olan 28 Şubat'ın bu ülkenin yüzde 65-70'ini oluşturan milliyetçi-muhafazakâr-mütedeyyin insanlar üzerindeki travması hâlâ devam ediyor. Tam 285 bin aile 28 Şubat'tan dolayı parçalandı, yıkıldı. Gazeteler darbe sürecinin travmatik etkilerini, batırılan bankaları, eğitime verilen zararları, başörtülü arkadaşlarımızın çektikleri onulmaz yaraları, sosyal dokunun yerle bir edildiğini detaylı şekilde yazdı, çizdi.
Bin yıl sürecek denilen süreç 5 yılda paramparça edildi. Milletin iktidarı geldi ve 17 yılda gereken hizmetleri fazlasıyla yaptı. Ne var ki 28 Şubat darbesinin gerçek mimarları hâlâ yargılanmadı. 15 Temmuz'u yapanlardan, doğrudan ya da dolaylı destek veren herkesten hesap soruldu, sorulmaya devam ediyor. Yapılmış ve başarılı olmuş 28 Şubat darbesinin hesabı ise hâlâ sorulamadı.
Benim bildiğim AK Parti 17 yıldır iktidar. Tamam, 2007 e-Muhtıra ve Cumhurbaşkanlığı süreci yaşandı. Kemalist cunta, eşi başörtülü biri Cumhurbaşkanı olmasın diye var gücüyle uğraştı. Sonra 2011 sonlarından itibaren FETÖ tehlikesi belirdi ve 2017 Nisan referandumuna kadar bununla mücadele edildi. O zamanlar AK Parti'nin 28 Şubat'ın hesabının sorulmamasını anlarız. Kolay değildi, hem darbeci Kemalistler hem de FETÖ ile uğraşırken 28 Şubat'ın bütün ayaklarını yargı önüne çıkartmak.
İki gündür AK Partili bütün siyasiler, hükûmeti destekleyen yazar-çizerler 28 Şubat hakkında söylenebilecek her şeyi söylediler. Ne enteresandır ki bazı siyasiler de medya ve sivil toplum ayağının niçin yargılanmadığını -isim vermeseler de- öğrenmek istediler. Ama biri bile çıkıp yargıyı göreve çağırmadı. Bu aynen Mansur Yavaş'ın Fırat Çakıroğlu'nun katledilmesini kınayıp PKK-HDP'ye tek laf edememesi gibi bir şey.
Bazı siyasiler belki farkında değil ama 28 Şubat'ın medya ayağının üyeleri hâlâ aktif gazetecilik yapıyor. Bunların programına katılan, söyleşi yapan siyasetçiler var. 28 Şubat öyle basit kelimelerle anlatılacak bir süreç değil. Yaşanan acılar iki manşet bir yorumla geçiştirilemez. Hollywood'un en başarılı yönetmen ve senaristlerini çağırsanız yaşananları filme çekemez.
Peki 28 Şubat'ın 5'li çetesi bilinmiyor mu? Medya ayağının tamamı hayatta. YÖK'teki din düşmanı 28 Şubatçılar yerlerinde değil mi? Sivil toplum kuruluşları yerlerinde değil mi? Ee, bunları yargı önüne çıkarmak için ne bekleniyor? İktidar biz değil miyiz? Darbe yapılmış, başarılmış, deliller orta yerde. Yargı neyi bekliyor? Askerler yargılandı, cezalar verildi ama yaştan dolayı hepsi ev hapsine mahkum edildi. Bu karar da vicdanları yaraladı.
Bütün kanıtlar yerli yerinde dururken, darbe insanlık suçu olup zaman aşımı yokken 28 Şubat'ın alçak darbesinin medya ayağını yargılamamak kimin haddine der misiniz? Ne bekleniyor? İlla talimat mı gelmesi lazım? Geçen sene darbenin bütün sivil ayaklarına yönelik soruşturma yapılmış ama gözaltı süreci bir türlü gerçekleşmemişti.
İktidarda CHP yok, 28 Şubatçılar yok. Ee, o zaman? Ben AK Parti'ye bakarım. Bu işin sorumluluğu iktidar partisinde. Lütfen bu darbenin bütün ayaklarının yargıda hesap vermesi için bastırın. Bunu millet için yapın. Birinci olduğu yarışmada başörtülü olduğu için ödül verilmeyen kardeşimiz için bastırın. Katsayıyla mağdur edilen arkadaşlarımız için bastırın. Bankalarda hortumlanan milletin parasının hakkı için bastırın. Mağdur edilen, paramparça edilmiş aileler için yapın. Namaz kıldığı için devletten atılmış arkadaşlarımız için yapın. İnancını, namusunu koruduğu için ağır bedel ödeyen herkes için yapın. Yeşil sermaye diye kötülenen ve batırılan bütün kurumlarımız için yapın.
Eğer yapmazsanız bir daha 28 Şubat'ı ağzınıza almayın. Kimse samimiyetinize inanmaz. Darbeci alçaklar hesap vermezse yaptıkları yanlarına kâr kalacak. Kâr kalmasın. Ben biliyorum ki, istenirse ve bastırılırsa 28 Şubatçı herkese hukuki hesap sorulur.
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISI İÇİN TIKLAYIN
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
606808 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/606808.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT