BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Ekrem İmamoğlu'na ne kaybettirir?

Yücel Koç'un birkaç gün önce yazdığı güzel bir yazı vardı. Koç özetle "Ekrem İmamoğlu'nu boş verin, kararsızları ikna edin" diyordu. Bu önemli bir tespit. Buraya birkaç not daha eklemem gerekiyor. Aslında bizim medya hiçbir şey yapmasa bile Ekrem İmamoğlu'nun baş aşağı gittiğini yazmıştım. Çünkü Ekrem İmamoğlu hiçbir şey vadetmiyor. Şunları yapacağım ya da yapmayacağım demiyor. "16 milyonu kucaklıyorum" ya da "üzülüyorum" demekten başka bir icraatı yok.
Peki Ekrem Bey 31 Mart'tan sonra bugüne kadar ne yaptı? Birincisi maçlara gitti. Tribünlerde büyük takımların seyircisini yanına çekerek kitleleri etkilemeye çalıştı. Trabzonspor'u tuttuğu hâlde üç büyüklerin maçlarına gitti. İlgiyi hep diri tutmaya çalıştı.
Buraya ara bir not koyalım. Mahmut Övür yazmıştı. Ekrem İmamoğlu'nun Beşiktaş'ın bir maçında Atalay Demirbaş'ın locasını kullanmıştı. Çarşı grubuna yakın olan ve bütün stadı görebilen bu loca sahibinden habersiz Sayın İmamoğlu'na tahsis edilmişti. Söylenenlere göre Demirbaş'tan alacaklı olan Kuzu Grup bu locayı haczederek almıştı. Ben bir locanın haczedildiğini de ilk kez duydum. Atalay Demirbaş'ın şirketi Demand teminat senedi vermiş, Kuzu Grup da bunun üzerinden işlem yapmış. Söylenenlere göre BJK kulüp yöneticisi Şafak Mahmut Yazıcıoğlu, Ekrem bey ve ekibine bu locayı ayarlamıştı. Başkasına ait loca nasıl birinin kullanımına verilir, bu da ayrı konu. İsteyen Mahmut Övür'ün 2 Mayıs tarihli "İmamoğlu'na o locayı kim ayarladı?" yazısına bakabilir.
Neyse neticede İmamoğlu şovunu yaptı. Tekrar Yücel Koç'un yazısına dönersek... AK Parti parıltısı dökülen İmamoğlu'na karşı 1 milyon 700 bin kararsızı sandığa taşımalı. Bu seçmenlerin çoğu küskün AK Partili.
Öte yandan seçimi etkileyebilecek ve İmamoğlu'na kaybettirecek bir diğer konu HDP seçmenini ikna etmek. Bu seçmen grubu ağırlıklı Kürt vatandaşlarımızdan olsa da, Kürt olmayan vatandaşlarımız da var.
Bu konuda İmamoğlu'nu en çok zorlayacak konu Dersim olayıdır. Atatürkçü seçmen ne olursa olsun İmamoğlu'ndan vazgeçmez. "Tunceli ismi Dersim olsun" dese de vazgeçmez. Ama Dersim olayında bocalarsa, HDP seçmeni en azından sandığa gitmeyerek CHP'yi protesto edebilir ki, bu da Binali Bey'e yarar. Habertürk programındaki yayında Nagehan Alçı bu ince çizgiyi çok güzel yakaladı. Dersim'i sorduğunda İmamoğlu bu upuzun ayrı bir konu dedi. "16 milyonu kucaklayacağım" demekten başka elinden bir şey gelmedi.
Medya dilini bilmek tam da budur. O yüzden Dersim olayı hassas bir konu. Nitekim Dersim ismine karşı çıkan Fatih Portakal'a Instagram hesabında bu konuda attığı bir mesaj yüzünden birçok Kürt vatandaş tepki göstermiş. Yoksa akşama kadar İmamoğlu'na, PKK'lı de FETÖ'cü de, bunlar etki etmez, etmiyor da. Tam tersi böyle söylemler İmamoğlu'na yarar.
Dersim, 27 Mayıs, Öcalan vb. gibi konular üzerinden gidilirse Ekrem İmamoğlu'na oy kaybettirilir. Bir de kararsız seçmen sandığa taşınırsa...
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
608220 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/608220.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT