BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Arada bariz fark var ama

Artık hemen herkes son sözünü söylüyor. Seçimi kim kazanacak kim kaybedecek pazar akşamı belli olacak. İstanbul seçiminde artık kararsız kaldığını düşünmüyorum. Herkesin oyu belli. Sandığa gidip desteklediği adaya oyunu verecek. Belirsiz olan, 31 Mart’ta 1 milyon 700 bin olan sandığa gitmeyenlerin sayısının bu sefer kaç olacağıdır. Çünkü bu seçimde 100 bin kişi bile sandığa giderek ya da gitmeyerek sonucu belirleyebilir.
İki adaya baktığımızda geçen seferden daha farklı şeyler görmüyoruz. Ekrem İmamoğlu kendi kitlesini konsolide etmiş görünüyor. 31 Mart’ta görünürlüğü daha az olan Binali Yıldırım ön planda. Başkan Erdoğan’ın birkaç gündür yaptığı mini mitingleri çıkarırsak AK Parti’de seçim Binali Bey üzerine kurulu.
Normalde yaptıkları ve yapacakları hizmetlere bakarsak Binali Bey daha baskın. Aslında 31 Mart’ta bu seçimin Binali Bey lehine çoktan bitmesi gerekiyordu. Böyle olmadı. Ekrem Bey’in somut önerdiği büyük hiçbir proje yok. Genelde palyatif önerilerle işi götürüyor.
Geldiğimiz nokta itibarıyla seçmenlerin belli kesimi yapılacak ya da yapılmış hizmete bakmıyor. Seçim bir nevi AK Parti ile AK Parti karşıtlığı üzerinden yürüyor. Muhalefet destekçileri CHP adayının yapacaklarıyla pek ilgilenmiyor. Tek dertleri AK Parti’ye kaybettirmek. Canla başla bunun için çalışıyorlar. CHP-İYİ Parti bunun için oylarını kemikleştirmiş durumda.
HDP ve Selahattin Demirtaş da İmamoğlu’nu destekleyeceklerini deklare ettiler. HDP seçmeni blok olarak mı hareket edecek, Binali Bey’e de oy verecek mi pazar günü göreceğiz. Ayrıca önemli bir konu daha var: AK Parti ve Binali Bey “Oyların yüzde 10’u sayıldığında fark 13 bine indi. Tamamı sayılsa kazanacaktık” dedi. Bunun cevabı da sandıkta anlaşılacak. Karadenizli seçmenler, sandığa gitmeyen muhafazakâr-dindarlar gibi unsurların nasıl tavır takınacaklarını da unutmamak lazım.
Peki anketler ne diyor? Anket firmalarının bazıları sonuç vermiyorlar. Ortadan konuşuyorlar. Bazıları ise rakam verdiler. En ilginç olanı KONDA’nın anketiydi. Bekir Ağırdır “Yaklaşık 9 puanla İmamoğlu seçimi kazanacak” dedi. İmamoğlu 1-3 puanla da kazansa bu tahmin çok uçuk kalacak. Şayet İmamoğlu farklı kazanırsa Bekir Ağırdır seçimi en doğru tahmin eden kişi olur. Binali Bey kazanırsa o zaman bu işi bıraksa iyi olur. Çünkü o durumda ben dâhil herkes, “Bu kadar da uçulmaz ki” diyecek.
Elbette yanılabilirim ama ben seçimi ortada görüyorum. Kazanan az farkla kazanacak. Şu son 10 günde İmamoğlu’nun “basitlik” yalanı, İsmail Küçükkaya ile ellerine yüzlerine bulaştırdıkları buluşma işi, televizyondaki tartışma sonuca etki edecek mi, bakacağız.
Başlıkta dediğim gibi arada Binali Bey lehine bariz fark var ama yaşadığımız çağ, bulunduğumuz konjonktür yapılanlara bakmıyor. Başka parametreler geçerli. Sonuç ne olursa olsun ülkemiz için hayırlı olsun. Demokrasilerde en önemli şey sandıktır. Sandıktan çıkanın sevsek de sevmesek de başımızın üzerinde yeri var.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
608536 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/608536.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT