BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

MİT tırları ihanetini yapanları serbest bıraksanız(!) daha iyi değil miydi?

Geçen hafta bir kritik dava daha vardı. MİT tırlarıyla ilgili ihaneti gerçekleştirenlerin aldıkları cezalar açıklandı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başkanı Eyüp Yeşil'in başkanlığındaki mahkeme heyetinin verdiği bazı cezalar bence az. En fazla ceza alan 26 yıl aldı.
Adana ve Hatay'daki MİT tırlarının durdurulması davasında, sanıkların eylemleri örgütsel talimatla gerçekleştirdiği sonucuna varan mahkeme heyeti, bu eylemlerin devletin gizli belgelerini temin ve açıklama suçunu oluşturduğuna hükmetti. Mahkeme heyeti, eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık'a "devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme" suçundan 5 yıl, bu belgeleri açıklama suçundan 7 yıl, FETÖ üyeliğinden 10 yıl 6 ay olmak üzere 22 yıl 6 ay hapis cezası verdi.
Eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu, "devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme" suçundan 4 yıl 2 ay, bu belgeleri açıklama suçundan 5 yıl 10 ay, FETÖ üyeliğinden 10 yıl olmak üzere 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Eski Adana Başsavcıvekili Ahmet Karaca ise "devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme" suçundan 4 yıl 2 ay, bu belgeleri açıklama suçundan 5 yıl 10 ay, FETÖ üyeliğinden 8 yıl 9 ay olmak üzere 18 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Mahkeme heyeti, eski özel yetkili Adana Savcısı Aziz Takçı'ya "devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme" suçundan 6 yıl, bu belgeleri açıklama suçundan 8 yıl, FETÖ üyeliğinden 12 yıl olmak üzere 26 yıl hapis cezası verdi. Eski özel yetkili Adana Savcısı Özcan Şişman, "devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme" suçunun teşebbüste kalması nedeniyle 5 yıl 3 ay, FETÖ üyeliğinden 12 yıl olmak üzere 17 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyetince, eski Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay'a ise "devletin gizli kalması gereken belgelerini temin etme" suçundan 5 yıl, bu belgeleri açıklama suçundan 6 yıl 8 ay, FETÖ üyeliğinden 8 yıl 9 ay olmak üzere 20 yıl 5 ay hapis cezası verildi.
Özellikle Başsavcı Süleyman Bağrıyanık ve Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun aldıkları cezalar devede kulak gibi. Amerika'da Julian Assange'a belge veren Bradley Manning 35 yıl almıştı. Türk devletini teröre yardım eder gibi gösteren, Lahey'de yargılatmak isteyenlerin cezası 22 yılsa söylenecek söz yok. Amerika'da olsa bu isimler müebbet yerdi. Vatana ihanetin suçu aslında idamdır. Ama idam olmadığı için müebbet verilir. Bütün Batı demokrasilerinde bu böyledir.
Ne diyelim, mahkemelerin bir bildiği vardır herhâlde. Ortalama 16 yıl ceza alanlar 10 yıla kalmaz çıkarlar. Eğer bizim mahkemelerimiz vatana ihanet suçunu 16 ila 26 yıl ceza vererek bitiriyorsa biz boşuna uğraşıyoruz demektir. Bence Yargıtay 16. Ceza Dairesi vatan hainlerine çok ceza vermiş(!) 5 yıl yeter de atardı bile.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
608691 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/608691.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT