BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Serbest piyasada böyle faiz oranı var mı?

Geçen hafta Merkez Bankası’na yeni atanan Murat Uysal faizleri 425 baz puan indirdi. Yani yüzde 24 olan faiz yüzde 19.50’ye inmiş oldu. Ekonomi Bakanımız Berat Albayrak da faizlerin daha da ineceğini söyledi.
Burada amaç faizlerin düşmesi ve insanların kredi kullanarak ekonomiye bir canlılık gelmesi...
Dün baktım, ev kredileri yüzde 1’in altına düşmüştü. Konuştuğum iş adamları, esnaf da faizler biraz daha düşerse gayet iyi olur dediler. Karamsarlık azalmış. Bunların hepsi olumlu gelişme.
Tabii sadece kamu bankalarının değil özel bankaların da devletimize yardımcı olması gerekir. Ancak üç gün önce okuduğum bir haberle beynimden vurulmuşa döndüm! Yurt gazetesinden Ali Avcu, Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Ahmet Bertan Nogaylaroğlu görüşmüş.
Biliyorsunuz THK eskiden çok konuşulan bir kurumdu. Kurban derilerini toplayan ve pilot yetiştiren THK’da birçok yönetim geldi geçti. Aslında THK’nın eski dönemlerindeki faaliyetlerin ciddi biçimde incelenmesi gerekiyor. Yolsuzluk var mı, harcamalar nasıl, bakılması lazım. Kaldı ki THK’nın eski yönetimlerinin mercek altına alındığını duydum. Bakalım ne çıkacak?..
Yeniden Yurt gazetesindeki söyleşiye dönersek. Orada ilginç bir ayrıntı gördüm. Ahmet Bertan Nogaylaroğlu’nun anlattıklarını şaşkınlıkla okudum. Bakın ne diyor Nogaylaroğlu: 
“Dönemin THK Genel Başkanı emekli Tümgeneral Kürşat Atılgan’ın ve hukuk müşavirlerinin duruma sessiz kalarak, OdeaBank’ın bu haksız faiz oranıyla Atatürk’ün Türk milletine bıraktığı mirasa el koymaya çalışmasına kasıtlı olarak göz yumması. İnsan hayretler içerisinde kalıyor.
Kurum elindeki belge ve raporlara dayanarak ilgili savcılıklara kamu davası açmakta, bu açtığı davalardan birisi de 1 Kasım 2012 tarihinde Türkiye'de ilk şubesini açan, Afrika-Lübnan merkezli Bank Audisermaye grubuna ait OdeaBank.
İşte OdeaBank hakkındaki savcılığa bildirilen suç duyurusu:
Bu itibarla, THK ve ona bağlı iştirakler ile Odeabank A.Ş. arasında 25.09.2013 tarihinden 10.05.2017 tarihine kadar toplamda 11 adet TL, USD ve EUR cinsinden genel kredi sözleşmeleri akdedilmiştir. (Ek- 1) Ancak ne yazık ki içinde bulunulan mali sıkıntılar ve yolsuzluklar sebebiyle THK, vadesi gelen kredi borçlarını ödemede temerrüde düşmüş ve (…..) tutarında kredi borcunu ödememiştir. İşbu kredi sözleşmelerine istinaden Odeabank, 19.07.2018 tarihinde THK’nin kredi hesabına katetmiş olan borç miktarını tespit etmiş olup, Ankara 2. Noterliği’nin 20.07.2018 tarih ile 17657, 17644 ve 17648 yevmiye numaralı ihtarnameleri ile bu hususu THK’ye bildirilmiştir. (Ek- 2) Odeabank tarafından THK’ye gönderilen ihtarnamelerde, THK’nin borç miktarının yanı sıra, borç ödenmediği takdirde ihtar tarihinden itibaren Türk lirasına %42.08 temerrüt faizi ve Amerikan Doları'na %28 temerrüt faizi uygulanacağını ihtaren bildirmiştir.
Söz konusu ihtarnamede THK’ye ihtar edilen faiz miktarı son derece haksız ve fahiştir. Zira tarafların kendi aralarında bir temerrüt faizi kararlaştırılmadığı durumlarda, ticari işlerde, alacaklının talep edebileceği faiz oranı sınırsızca tayin edilemez...”
Aynı söyleşide başka ayrıntılar da var. Temerrüde düşülen 2018 yılı itibarıyla Amerikan Doları’na uygulanan en yüksek faiz yüzde 2.65’tir. Türk lirası olarak da en fazla yüzde 19.50’dir. Peki OdeaBank ne yapmış? Türk lirasına yüzde 42.08, Amerikan Doları'na yüzde 28 temerrüt faizi koymuş. Bu hiç adil gelmiyor.
“Efendim bu serbest piyasa, isteyen istediği faizi uygular” diyebilirsiniz ama acaba öyle mi? Böyle bir faiz oranı dünyada yok. Var diyen beni bilgilendirsin lütfen.
Burada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) söz hakkı düşüyor. THK Başkanı Ahmet Bertan Nogaylaroğlu’nun anlattıklarını dikkatle incelemeliler. Üstüne düşeni de yapmalı BDDK. Hatta Merkez Bankası THK’ya yapılan bu faiz oranlarıyla ilgili acaba ne düşünüyor? Onların bu konuda ne kadar hassas olduklarını bire bir biliyorum. Tabii cevap hakkı için OdeaBank’a da köşem açıktır. Olay tek taraflı değerlendirilemez.
Normalde bu haberin kıyamet koparması lazım ama kimsede çıt yok. Yeryüzünde görülmemiş bir faiz oranı bu. Çünkü kurum bu faizleri ödeyemez. Ödeyemeyince de banka THK’ya ait gayrimenkullere haciz koyuyor. Yani  banka THK’ya ait kiracılardan kira tahsil edebilir ve borç ödeme talep edebilir.
Bu faiz oranlarıyla bırakın THY’yı, ülkenin en büyük holdingleri bile iş yapamaz. Özel bankaların da faiz konusunda devletimize ve milletimize yardımcı olması gerekir. Ekonominin rayına girmesi sadece devletimizin gayretleriyle olmaz.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609204 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/609204.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT