BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Türk Hava Kurumu’ndaki yolsuzlukların üzerine gidilmeli

Türkiye’nin köklü kurumlarından THK ile ilgili iddialar her geçen gün ayrı bir boyut kazanıyor. Yangın söndürme uçaklarıyla ilgili skandaldan sonra gözler THK’ya çevrilmişti. Geçmiş yönetimin karıştığı iddia edilen skandallar ve yolsuzluklar yenilir yutulur cinsten değil.
İçişleri Bakanlığı, THK ile ilgili tespit edilen yolsuzluklarla ilgili şunları söylüyor:
“1 Ocak 2013-8 Haziran 2016 tarihleri arasındaki işlemlerinin Bakanlığımız dernekler denetçileri tarafından denetlenmesi sonucunda, THK tüzüğüne göre borçlanılabilecek miktarın çok üzerinde borçlanıldığı, satın almak yerine THK Havacılık Vakfından THK'ye beş yıllığına kiralanan uçak ve helikopter için yapılan ödemenin kiralanan taşıtların satın alma değerine eşit olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ilgili şirket tarafından ödenmesi gereken yakıt bedelinin THK İktisadi İşletmesi tarafından ödendiği, THK'ye ait bazı demirbaşların THK Havacılık Vakfı çalışanlarınca satıldığı, THK İktisadi İşletmesi tarafından 10 uçağın satış ihalesine ilişkin belgelerin denetim sırasında ibraz edilemediği, mülkiyeti THK'ye ait 9 taşınmazın değerinin çok altında satıldığı, yurt dışından alınan bazı yardımların mülki idare amirliğine bildirilmediği tespit edilmiştir."
Geçenlerde de yazmıştım. THK’nin mevcut yönetimi Sayın Başkanımız Erdoğan’a açık çağrıda bulunmuş ve geçmişe dönük denetlenmelerini istemişti. İçişleri Bakanlığımızın bu şikâyetinden sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız gerekeni yapacaktır. Vatansever Başsavcımız Yüksek Kocaman’ın bu yolsuzlukların üstüne kararlılıkla gideceğine eminim.
THK eski yönetimiyle ilgili bazı iddialar ise vahim ötesi!.. Sabah gazetesinden Barış Şimşek’in haberine göre Kürşat Atılgan başkanlığındaki eski yönetimin Japon menşeli bir firma ile sözleşme imzalarken kurum aleyhine 2 milyon 697 bin dolarlık indirim yaptığı, ayrıca eski yönetim kurulu üyelerinin ise kurumu 1 milyon 379 bin lira zarara uğrattığı dava dosyalarına yansımış. Mahkemeye sunulan belgelerde 2010-2017 yılları arası THK yönetimlerinin görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat ve rüşvet gibi pek çok olaya karıştığı tespiti yapılırken, Dropzone adı verilen atlayış faaliyetlerinden elde edilen ücretlerin de zimmete geçirildiği belirtilmiş.
THK eski Başkanı ve dönemin Gökçen Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Atılgan, Başkan Vekili Necdet Şendil ve Genel Müdürü Faruk Volkan Yılmazer ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruda, Japon bir firma ile imzalanan sözleşmede 2 milyon 697 bin 598 dolarlık indirim yapılarak, kurumun zarara uğratıldığı belirlenmiş.
THK'da 2010-2017 arası görev yapan tüm THK yönetimi ve denetim kurulu üyeleri hakkında ise güveni kötüye kullanma, resmî belgede sahtecilik, ihale sonucu menfaat temin etme, rüşvet ve haksız mal edinme suçları ile Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuş.
THK Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri. Türkiye’ye pilot yetiştiren bu kurumun böyle anılması çok kötü. THK’nin eski yönetimlerinin karıştığı bu iddiaların ivedilikle incelenmesi ve sorumluların hesap vermesi gerekir. Ankara Başsavcılığımız konuyu detaylıca inceleyecek ve hukuki hesabı soracaktır. Benim bundan şüphem yok. Özellikle Kürşat Atılgan’la ilgili iddiaların kararlılıkla üzerine gidilmesi elzem.
Kimse "devlet malı deniz, yemeyen domuz" diye düşünmemeli. Zaten bu anlayış bize kaybettirdi. THK’nin mevcut yönetimi de elindeki her bilgi ve belgeyi savcılarımızla paylaşmalı ve kurumu zarara uğratanlara hesap sorulmasına yardımcı olmalılar.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609514 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/609514.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT