BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

MİT tırları olayı ve Edward Snowden’ın ABD’deki durumu

MİT tırları olayı Türkiye’nin güvenlik sırlarının ifşasıydı. Türkiye’yi teröre yardım ediyor gibi göstererek Lahey’de yargılatmak FETÖ’nün en büyük amacıydı. Bazı büyük devletler FETÖ aracılığıyla Başkanı’mız Erdoğan ve MİT Müsteşarı’mız Hakan Fidan’dan kurtulmak istemişlerdi. FETÖ ihaneti karşılıksız kalmadı ve savcılarımız gerekeni yaptılar. 
Dünyanın her yerinde istihbarat birimlerinin araçlarının durdurulması suçtur. Üstelik o zaman ancak Başbakan’ın izniyle yargılanabilecek insanları yaka paça araçtan indirip dövmeye çalışmak ağır ihanettir. Tabii muhalifler bu olayı kullandılar ve FETÖ üzerinden bir skandalın aparatı oldular. Dünyanın diğer demokrasilerinde bu işlerin nasıl olduğunu anlamazdan geldiler.
Batı demokrasilerinin benzer ihanetlerde nasıl davrandığına dair onlarca olay var. Bunun en son örneği Edward Snowden hadisesidir. ABD eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) ve CIA’in sözleşmeli çalışanı Edward Snowden Amerikan devletinin küresel izleme ve takiple ilgili gizli bilgilerini ifşa etmişti. 
Amerikan yargısı Snowden hakkında hemen gözaltı ve tutuklama kararı çıkarmıştı. Snowden bunun üzerine ABD’den ayrılıp Rusya’ya kaçtı. Putin’e sığınan Snowden kaçamasaydı ağır bir ceza yiyecekti. Snowden Amerika ve Batı kamuoyunda tartışma konusu olmuştu. Ona kahraman diyenler de vardı ama ortalama her Amerikalı için Snowden bir haindi. Amerika’daki liberal tayfa hariç -ki Amerika’da liberal demek sosyalist ve aşırı solla aynı anlama gelir -Snowden devleti zora sokmuş ve ihanet etmiş biriydi. 
Rusya’daki ikametinden sıkılan ve Fransa Devlet Başkanı Macron’dan sığınma isteyen Snowden yeni bir kitap çıkardı. Adı “Permanent Record (Daimi Kayıt)” Anılarını yazan Snowden’a Amerika Adalet Bakanlığından dava geldi. Çünkü Amerikan istihbarat yasalarına göre istihbaratçılar gazetecilere konuşamaz ve kitap yazamaz. Snowden’a ilk dava açanlardan ABD Adalet Bakanlığı “Permanent Record” adlı kitabın istihbarat birimlerine incelenmek üzere gönderilmediğini ve Snowden'ın yaptığı konuşmaların gizlilik anlaşmasını ihlal ettiğini belirtti. 
Snowden ise cevaben "Hükûmete, gazetecilerle konuşmayacağımıza ve kitap yazmayacağımıza dair söz verdik. Bunun yanında Amerikan anayasasını koruyacağımıza dair de söz verdik. Sizden korumanızı istedikleri bu gizli anlaşma, 'hükûmetin anayasayı ihlal ettiği ve dünyadaki tüm insanların haklarını gasbettiğine dair' yaptıkları şeyleri içeriyor” dedi. 
Öte yandan Amerikan devleti Snowden'in istihbarat konularında yaptığı açıklamalarla da güvenlik ihlalinde bulunduğunu iddia etti ve Snowden'ın kitaptan elde ettiği gelirin tamamını almayı talep etti. Muhtemelen Amerikan devletinin başka kurumlarından da dava gelecektir. 
Şimdi Amerika ve Batı’nın millî güvenliği ihlal edildiğinde nasıl davrandığını gördük. Kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Kitabına dava açıyor, gelirine el koymak istiyor. Snowden’ı tutukladıklarında millî sırları ifşadan alacağı ceza en az 35 yıl. 
Basın ve ifade özgürlüğü diye ortalığı yıkanlar nerede? Kitaba dava mı açılırmış diyenlerden ses çıkmıyor. Ama Batı böyledir. Onlar için millî güvenlik her şeyden önemlidir. Devlet sırları ifşa olamaz. Biri ifşa ederse yanına kâr kalmaz. Snowden’ın yaşadığı tam da budur. 
Bizde MİT tırları olayında sırları ortaya dökmek isteyenleri aklayanlar Batı’ya baksın. Kaldı ki MİT tırları olayının benzeri ABD’de yaşansa daha sert hukuki tedbirler alırdı Amerika Devleti. Gerçi oralarda bir savcı ya da polis istihbaratın aracını durdurmayı düşünemez. Kimsenin aklına böyle ihanetler gelmez.
Her türlü görüş serbesttir. Hükûmetler eleştirilebilir ama millî güvenlik ve devlet sırlarıyla oynanmaz. Hep verdiğim örnektir: Türkiye’nin Suriye politikası eleştirilebilir ama Türk devleti Suriye’ye atom bombası gönderse kimse onu ifşa edemez. İfşa eden haindir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609874 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/609874.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT