BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Hani Flynn'in eski ortağı Bijan Kian, Türkiye adına gizli lobi faaliyeti yapıyordu?

Başta FETÖ'cüler olmak üzere uluslararası medya ve onların Türkiye'deki aparatları geçtiğimiz aylarda neler yazmışlardı neler. 24 Temmuz 2019 tarihli FETÖ'cü ve Türkiye'de faaliyet gösteren Euronews, BBC Türkçe, Amerika'nın Sesi gibi haber sitelerinin sayfalarına bakın. CNN, Washington Post, DW, Der Spiegel onları saymıyorum bile.
Hepsinin yazdığı şuydu: "Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi için ABD'den yasa dışı lobi faaliyetleri yürütmekle suçlanan İran ve Amerikan vatandaşı Bijan Rafiekian bugün jüri tarafından suçlu bulundu. Rafiekian'ın davası 15 Temmuz 2019'da Virginia'da başlamıştı. Geçmişte eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in iş ortağı olan Rafiekian, 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanıyor."
Başka haberlerde şunları da yazdılar: “Davaya bakan hâkim, jüri üyeleri salon dışındayken yaptığı açıklamada, hükûmet tarafının sunduğu delillerin zayıf olduğunu söylemişti. Ancak buna rağmen İran kökenli iş adamı suçlu bulundu. Jüri Bijan Kian’ın Fetullah Gülen’in hedef alındığı proje sözleşmesine Türkiye’nin dahlini gizlemek için çalıştığına hükmetti."
Bütün FETÖ'cüler saldırıya geçmiş ve Türk devletine saldırmışlardı. Türkiye adına yasa dışı lobi yapmakla suçlanan Bijan Kian Refiekian'ın davası 24 Eylül'de görüldü. Peki, ne oldu? Bijan Kian, yargılandığı davada beraat etti.
New York Times'tan Adam Goldman'ın haberine göre ABD Bölge Savcısı Anthony Trenga, Bijan Kian hakkında yeteri kadar delil olmadığı için beraatına karar verdi. Böylece Türkiye'ye yönelik bir komplo daha boşa düşmüş oldu.
Mahkemeyi izleyen bir Türk yetkili de AP'ye konuştu ve "Amerika'ya karşı komplo kurduğumuz fikri akıl almaz" açıklamasında bulundu. Bu iddiayı aylardır dile getirenlerden tık yok.
24 Temmuz'da "Bijan Kian suçludur", "Türkiye ABD'ye karşı Kian aracılığıyla komplo kurdu" diyen Euronews, BBC Türkçe, Amerika'nın Sesi'nden çıt yok. Allah var, New York Times ve bazı uluslararası yayın organları Kian'ın delil yetersizliğinden beraat aldığını yazmışlar.
Ama Türkiye'de yayın yapan yabancı medya kuruluşları Türkiye karşıtı haber olunca var güçleriyle saldırıyorlar ama Türkiye lehine olunca görmüyorlar. Hani fikrî takip? ABD'deki mahkemenin kararını niye görmüyorsunuz?
Bir eleştirim de Türk medyasına ama özellikle bizim taraf medyasına. Türkiye aleyhine bu kadar karşıt ve kötü niyetli haberler yapılıyor. Türkiye, ABD'ye komplo kurdu deniyor. Bizim medyadan çıt yok.
Şu mahkeme kararını bir haber sitesi hariç kimse görmedi: O da Habertürk. 25 Eylül saat 10.41'de "ABD'de Türkiye lehine lobicilik davasında beraat" manşetiyle haberi gördüler. Tebrik ediyorum. Dil bilmezsen, uluslararası medyayı takip etmezsen Türkiye lehine haberleri de görmezsin. Görse de bu haberin değerini bilecek kaç kişi var, emin değilim. Haksız mıyım?
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610041 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/610041.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT