BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

150 bin test geneli yansıtır mı?

Korona konusunda Türkiye iyi gidiyor. Avrupa ve Amerika’da genel durum düzelmeye başladı. Vefat sayıları ve vaka sayıları azaldı. Böyle giderse haziranda normalleşme sağlanabilir ama tabii bu her şey bitti demek değil. 
İkinci dalga olabilir korkusu herkeste var. AVM’ler, berberler ve kuaförler açıldı. İleride başka vakalar olursa daha sert tedbirler gelir. 
Tartışılan bir diğer konu da Türkiye’de genel durum ne. Yani kaç kişide Covid-19 var, enfekte sayısı ne bu önemli. Bu bakımdan geniş test önemli. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca;
“Haftaya 150 bin kişiye PCR testi yapılacak. Test yapılacak kişiler belirlendi” dedi.
Bu testle beraber Türkiye’nin Covid-19 haritası daha iyi çıkacak. Böylece her ilde genel durum da ortaya çıkmış olacak. 150 bin büyük bir sayı. 
Her ülke artık geniş çaplı testler yapıyorlar. Korona ile mücadele daha iyi sağlanacak bu verilerle. Ayrıca hastalığın yapısını çözmede ilerleme sağlanacak. Çünkü korona hâlâ tam bilinemiyor. İnsanı nasıl öldürdüğü bilimsel olarak tespit edilemedi. 
Aşı için hâlâ çalışmalar devam ediyor. Aşı bulunduğunda zaten sorun kalmayacak. Gene de tedbirleri elden bırakmamalı ve gerekmedikçe evden çıkmamalıyız.
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISI İÇİN TIKLAYIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
613594 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/613594.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT