BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Muhalif gazeteciler muhalefetteyken böyleyse

 
Yılmaz Özdil, Bodrum’da villa almış. 140 metrekarelik yeri büyütmüş de büyütmüş. Olmuş 310 metrekare. Araya imar barışı girmiş. Fazladan eklediği yerleri arada kaynatmış. 
Yetmemiş, imar barışından sonra da villayı genişletmeye devam etmiş. Hatta yolu bile kapatmış. Yapı Kayıt Belgesi'nde "45,5 metrekare balkon ilavesi" olarak beyan edilen zemin kattaki teras, mahallinde 71,41 metrekare olarak ölçüldü.
13.08.2017, 23.01.2018 ve 07.08.2018 tarihli uydu görüntüleri karşılaştırıldığında, binanın deniz cephesinde inşa edilen ve Yapı Kayıt Belgesi'nde beyan edilen teras, müştemilat, depo ve jeneratör odasının 31.12.2017 tarihinden sonra inşa edildiği ispatlandı.
Uydu görüntülerinden adamın imar dinlemediği anlaşıldı. Bu villanın sahibi arkadaş her gün hak hukuktan bahseder. Hükûmeti eleştirir. Deprem bölgelerindeki imardan dem vurur. Gel gör ki, uydu görüntülerinden adamın villasını nasıl büyüttüğü ispatlandı. İş şimdi mahkemede ama deliller net olduğu için fazla yerler yıkılacak gibi görünüyor...
Fatih Portakal, Seferihisar’da 8,3 dönümlük arazi üzerine kaçak yapılar inşa etmiş. Portakal'ın, 2015'te aldığı tarla vasfındaki arazi üzerine hukuksuz bir şekilde 3 kaçak yapı kondurduğu ortaya çıktı. 
Yapı Kayıt Belgesi alarak yaklaşık 4 milyon lira değerindeki çiftlik içindeki 3 kaçak yapıyı yasal hâle getirmiş Portakal. Haberlerde ara ara imar sorunlarını eleştiriyor. İmar Barışı için, “Vicdanım kabul etmiyor” bile demişti. Sonuç ortada. 
Can Dündar... Firari gazeteci. MİT tırları ihanetinin en önemli ismi. Tescilli hain! Muğla'nın Bodrum ilçesinde kaçak villa yapmış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, işgal edilen 188 metrekarelik hazine arazisinin 15 gün içinde tahliye edilmesi için ihbarname göndermiş. Bodrum Orman İşletme Müdürlüğü'nce 1184 ada ve 4'üncü paftada bulunan, 5 milyon lira değerindeki deniz manzaralı villanın bahçe duvarının 27 metrelik kısmının ormanlık alanı işgal ettiği tespit edilmiş. Kendisine 148 bin lira ceza kesilmiş... 
Şimdilik tespit edilen ve kaçak yapıları olan isimler bunlar. Bu isimlerin villa ve çiftliklerine cezalar kesildi. Kesilmeyen de var. Onu da ben hatırlatayım. Soner Yalçın, İzmir Çeşme’de tarım yapacağım diye aldığı araziye kaçak villa dikti. Çeşme Belediyesi 30 Nisan 2014'te tapu kayıtlarında Soner Yalçın adına kayıtlı olan kaçak villayı mühürledi ve 46 bin 189 lira 56 kuruş ceza kesti. Ancak bu villa yıkılmadı. Yıkılması lazım, çünkü direkt tarım arazisine yapılmış...
Bu arkadaşların hepsi muhalif isimler. Soner Yalçın ve Can Dündar millî güvenliği ifşa etmiş sözde gazeteciler. Birinin sitesi kapatıldı, diğeri firari. Portakal ve Özdil ise muhalif olmanın ekmeğini yiyen isimler... Bu ülkede muhalif gazeteci olmak rantı en yüksek konumlardan biridir. 
Daha muhalefetteyken bunları yapanlar, kaçak araziler, imar usulsüzlükleri ortaya çıkanlar iktidardayken neler yapmazlar. Bir düşünün. Türkiye’nin en güzel yerlerinde arazileri kapatıp villaları dikmişler... 
Her gün hak, adalet derler ama kendileri hukuksuz işler yapmışlar. Nasıl olsa kitlelerinin itirazları yok. Onları morfinlemişler! 
Peki hükûmeti en küçük meselelerde bile eleştiren muhalif medya bu hukuksuzlukları niye görmüyor? Neden tek satır haber yapmıyorlar? Gerçekten soruyorum. O kaçak villalar, evler, araziler hükûmet yanlısı isimlerin olsa haber yapardınız değil mi?
O yüzden her seçimde mağlup oluyor ve inandırıcılık sorunu yaşıyorsunuz. Halk ikiyüzlü olduğunuzu biliyor. Zaten sizlerin de umurunda değil, çünkü muhalefet etmenin rantı öyle tatlı ki, imar vurgunu da yapsan kitlen her şeyi müstahak görüyor.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
613635 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/613635.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT