BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Yurt dışındaki FETÖ’cüler WASP Network’deki gibi davranırlar mı?

 
Batı dünyası yakın ya da uzak geçmişte yaşadığı her olayın filmini çekiyor, kitabını yazıyor. Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür. O yüzden edebî eserler geçmişi takip etmede önemli bir işlev görüyor.
Amerika’nın Küba’yla ilişkilerine dair çok kitap yazıldı; belgeseller, filmler çekildi. Geçen hafta Netflix’te yayınlanan bir film 1990’larda Amerika ile Küba arasında yaşanan espiyonaj meselesine odaklanıyor.
Castro Küba’sı karşıtlarının önemli bir kısmı Amerika’da büyük bir diaspora oluşturuyorlar. Komünizm karşıtı gruplar Castro’yu devirmek için Küba’ya yönelik birçok komploya giriştiler. Havana başta olmak üzere Küba’nın turistik birçok yerinde bomba patlattılar. Öncelikli hedefleri otellerdi... Bombalar patlayınca turistler ayağını Küba’dan çekecek, ekonomi batacak ve Castro devrilecekti...
Komünist Küba karşıtlarının çoğu Florida’da yaşıyorlardı. Hâlâ öyle. Amerikan devletinden örtülü yardım da alıyorlardı. Küba’daki patlamaları organize eden Luis Posada Cariles’ti. Bir ara Castro’ya Panama’da suikast planlamış ama başaramamıştı. Bu işten yargı önüne çıktı ama ceza almadı. Hep FBI’ın şemsiyesi altında yaşadı.
Castro ülkesindeki patlamaları önlemek için bazı Kübalı pilot, asker vb. Florida’ya gönderdi. Amerika’ya iltica görüntüsü altında sığınmacı olan bu ajanlar Castro karşıtlarının arasına karıştı. Hatta eşlerine, sevgililerine bile yalan söylediler. Kendi ülkelerinde hain ilan edilmeyi göze aldılar.
Espiyonaj faaliyetler sonucu başta Rene Gonzales, Gerardo Hernandez, Juan Pablo Roque gibi isimler Küba’da meydana gelebilecek birçok patlamayı önlediler...
Türkiye Küba değil... Bin kat daha güçlü ülke. Ama ortak bir yan var: O da Amerika, Castro karşıtlarına nasıl ülkeyi açıp her türlü desteği verdiyse, FETÖ’ye de veriyor. Yurt dışındaki birçok FETÖ’cüde intikam duygusu var.
Türkiye’de hep yazdığım gibi 2022-23’e kadar içeride çok az FETÖ’cü kalacak. İçeriden çıkanların bir kısmı Meriç Nehri üzerinden ya da başka yollarla yurt dışına çıkıyor. O bakımdan ceza alıp çıkan FETÖ’cülere çok dikkat etmek gerekir. Amerika’da potansiyel suç işlemeye aday kişiler FBI tarafından sürekli izlenirler. Bizde de öyle olmalı.
15 Temmuz’da milletin üstüne bomba yağdıranlar fırsat bulduğunda gene aynasını yapacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. O bakımdan sürekli tetikte ve dikkatli olmak lazım. Ben yeni güvenlik tasarısını çok önemsiyorum. “Bir şey olmaz, bir şey yapamazlar” diye düşünmemek lazım. “FETÖ’cü teröristler her şeyi yapabilir” diye hareket etmek ve buna göre tedbir almak gerekir...
Amerika Küba’da bomba patlatan Castro karşıtlarına hiçbir şey yapmadı. El altından korudu. Sorumluluk üstlenmedi. Güçlü devletler her şey olabilecekmiş gibi düşünür ve buna göre hareket ederler. FETÖ’cü teröristler çok acımasız olduklarını gösterdiler. Amerika’dan her türlü yardımı aldıklarını da unutmayalım!..
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISI İÇİN TIKLAYIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
614154 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/614154.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT