BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Süleyman Soylu’nun bomba açıklamaları

Önceki akşam Süleyman Soylu TGRT Haber’in konuğuydu. Yücel Koç ve Süleyman Özışık’la Sayın Bakan’a her şeyi sorduk. Bence Soylu’nun açıklamalarına dikkatle bakmak lazım... 
Öncelikle “AYM'nin karşı karşıya olduğumuz hayati meselelerdeki tutumunu değiştirmesi gerekir” sözü çok anlamlıydı. “367 garabetini ve hakkı olmamasına rağmen değiştirilen Anayasa maddesinin içeriğine girerek FETÖ'cülerin HSYK'ya girmesinin önünü açan, AYM değil mi?" AYM’nin bu konuda ciddi düşünmesi gerekir. Şimdiki AYM üyelerinin özellikle geçmişteki kararları iyi etüd etmesi lazım. Geçmiş onları bağlamaz ama bu kararlar Türk demokrasisine kara leke olarak geçti. 
Akademisyenlerin hendek terörüyle mücadele eden devleti, Kürtleri katletmekle suçlayan, insanları göçe zorlayan bildiriyi imzalamasını ifade hürriyeti olarak gören bir AYM var! Bu kararlar içlerine siniyorsa denecek hiçbir şey yok!..
Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk içeriden biri tarafından öldürüldü... Karlov da FETÖ'cü bir polis tarafından öldürüldü... Bunları daha yeni yaşamışken AYM “Herkes elini kolunu sallayarak devlete girebilmeli” diyor. Bu olmaz!.. 
Cübbeli Ahmet Hoca’nın Selefi derneklerle ilgili sözlerini "Her söylenen bilgiyi ciddiye alıyoruz" diye ifade eden Süleyman Soylu, ayakta durulmasının sebebinin de bu olduğunu söyledi: “Bizim görevimiz bilgiyi analiz etmek. Buradan bir şey çıkarmak. Önemli bir çalışma yaptık. Türkiye'de Selefi İnancına Dayalı Radikalleşmenin Kaynaklarının Analizi. 1,5 yıldır yapılıyor. Sadece bu değil 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020'ye kadar şunlara mensup 5 bin kişiyi gözaltına aldık. Bursa'da başka bir emir aldık. Operasyonlar yapıyoruz. Devam ediyoruz. Bursa'da bir Uzi yakalandı. İstanbul'da Ayasofya'ya ve birtakım derneklere yönelik operasyonlar vardı, onlar yakalandı. Yani, burada bir hareketlilik söz konusu ama uzun zamandan beri... Ben zaten DEAŞ'la ilgili bir hareketlilik olunca kamuoyuna söylüyorum. Bunlar 1,5 yıl önce yine olmuştu, yine söylemiştim. Şimdi yaklaşık 15-20 gün önce Giresun'da tekrar söyledim..."
Hem Jandarma hem Emniyet hem MİT hem TSK’da tam bir uyum var. Selefilik meselesinin uzun zamandır devletimizin birimleri tarafından izlenip takip edildiği  zaten İçişleri Bakanımız tarafından söylendi. Toplam 340 kişi tutuklandı son 4 senedir. 26 ton bomba ele geçirildi...
Süleyman Soylu bütün konulara hâkim. Dosyaları iyi biliyor. Her şeyi takip ediyor. Sonuçlanıp sonuçlanmadığını doğruluyor. Herkese yetişiyor, cevap veriyor. Bir şey olmayacaksa neden olmayacağını muhatabına izah ediyor. Sonuna kadar Başkan Erdoğan’a bağlı. Zaten Erdoğan sonrası siyasette olmayacağını da söyledi. O yüzden hep diyorum, tarihin gördüğü en iyi İçişleri Bakanı’dır diye.
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
615458 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/615458.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT