BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Yatırımcının önüne bakın nasıl engel çıkarıyorlar?

Necdet Tıskaoğlu Zonguldak’ın tanınmış iş insanlarından biri. Hem İstanbul’da hem de Güney Afrika’da kablo fabrikaları var. Yanında yüzlerce kişi çalışıyor. Şirketinin adı Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret AŞ. Aynı zamanda Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONZİAD) Başkanı.
Şu an pandemi süreci olmasına ve dövizin yüksekliğine rağmen yatırım yapmaya devam ediyor. Eskişehir ve Zonguldak, Çaycuma’da fabrika kurma aşamasında. Fakat heyhat önündeki engeller bir türlü bitmiyor. 
Necdet Tıskaoğlu, Zonguldak Çaycuma’da kuracağı üretim tesisi için Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edilecek fabrikanın tamamlanması için gereken 1,5-2 senelik süreçte, beklemeden faaliyetine başlamak amacıyla kiralık yer arayışına girdi. Bu süreçte yapmış olduğu görüşmeler esnasında Güpgüpoğlu Yatırım AŞ isimli bir firmanın Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde ikisi boş, biri 10 kişilik bir çalışan kadrosunu istihdam eden boru üretimi yapan bir firmaya, diğeri ise cam üretimi yapan bir firmaya kiralanmış olan 4 adet yerinin olduğunu tespit etti. Ayrıca buna ek olarak 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’na hukuken aykırı düşecek bir şekilde içinde sauna, hamam ve jakuzi bulunan bir konuta sahip olduklarını belirledi.
Amacı istihdam ve ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamak olan organize sanayi bölgelerinde aynı firmanın birden fazla yerinin bulunmasının adaletsizlik ve haksızlığa neden olan bir durum oluşturması ile kanuna aykırı bir şekilde konut imar edilmesini bir yere bırakıyorum. Tıskaoğlu, boş olan 2 yer için söz konusu firma ile yapmış olduğu görüşme neticesinde kira bedelinin 2 yıl peşin olmak üzere avro cinsinden talep edilmesi karşısında küçük dilini yutmuş.
Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başta alışveriş merkezlerindeki dükkânlar olmak üzere kira bedellerinin döviz cinsinden tazmin edilmesine dair getirmiş olduğu yasağa rağmen böyle bir durumun varlığı son derece üzücüdür.
Düşünün adam Zonguldak’a fabrika kuracak, yatırım yapacak, en az 300 kişi ekmek yiyecek. Ama bunu engelliyorlar. Zonguldak’a yatırım yapılmasını engelleyen bu durumu şimdi kim çözecek? Cumhurbaşkanı’mızın uyarılarına ve yasağa rağmen döviz cinsinden kira bedeli talep edilmesine ne diyeceğiz?
Buradan Sayın Cumhurbaşkanı’mıza ve Hazine Bakanı’mız Lütfi Elvan’a çağrımdır. Zonguldak’a yapılmak istenen yatırım bakın nasıl engelleniyor? Ben hükûmetimizin ve hükûmetimizin başı Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bir yatırımcının fabrika kurmasının engellenmesine sessiz kalacaklarını düşünmüyorum. 
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616402 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/616402.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT