BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Yatırımcının önüne engel çıkarmaya ikinci örnek

27 Kasım’da bu köşede yatırım yapmak isteyen bir iş insanına nasıl engel çıkarıldığını anlatmıştım. Nejdet Tıskaoğlu Zonguldak’a yatırım yapmak istemiş ama Güpgüpoğlu Yatırım AŞ isimli bir firmanın Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde çıkardığı engeller yüzünden yapamamıştı. 
Şimdi size ikinci örneği veriyorum...
İstanbul, Sultangazi’de erkek takım elbise üretimi yaparak tekstil sektöründe faaliyet gösteren, istihdam ettiği 400 kişi ile 2800 kişiye gelir sağlayan Kupsan Tekstil sahibi Cemal Balcık üyesi olduğu Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONSİAD) tarafından başlatılan kampanyayla Zonguldak’a yatırım yapmak ister... Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde 400 kişiyi istihdam edecek bir yer arayışına girer. Ne var ki Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi yönetiminde yer alan bir tekstil firması rekabete sebep olacağı düşüncesiyle Kupsan Tekstil’e engel olur!.. Tamamen şahsi çıkarla Zonguldak’ın gelişimini katkı sağlayacak bu yatırımı yönetmeliğe düştükleri şerh ile yaptırmadılar. 
Bu “küçük olsun benim olsun” anlayışındaki kişiler bölgede kendilerinden başka bir tekstil firmasının kurulmasını istemiyorlar. Çünkü rekabet olacak ve rekabet etmek istemiyorlar. 400 kişinin istihdamı ile bu istihdama bağlı olarak gelir sahibi olacak 2800 kişinin ekmeğine mâni oldular. 
“SEKTÖREL BAZLI ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNDE FİRMALAR ARASI PERSONEL TRANSFERİ YOK MU?”, “SEKTÖREL BAZLI ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNDE FİRMALAR PERSONEL TRANSFERİNİ ÖNLEMEK İÇİN ARALARINA TEL ÖRGÜ MÜ ÇEKİYOR?..” Bu iki soru, yönetmeliğe düşülen ilgili şerhin ve bu şerhe dayalı gerekçenin ne kadar anlamsız olduğunu açık ve net bir şekilde göstermektedir. Haksız rekabetin (yönetmeliğe düşülen şerh ve şerhlerin) önüne geçilmesi için yönetmeliğin değişmesi gerekiyor... 
Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanımızın bu haksızlıkları göreceğini ve gerekeni yapacaklarını düşünüyorum...
Kupsan Tekstil Zonguldak’a yatırım yapmasın diye engel çıkaranlar sadece oraya değil Türkiye’ye kötülük yapıyorlar. 
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISI İÇİN TIKLAYIN
Tehdit mi dediniz?
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616514 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/616514.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT