BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Hangi basın özgürlüğü?

 2019’un başında Sözcü davasını Fuat Uğur’la TGRT Haber’de "Medya Kritik"te değerlendirdik. Daha sonra Türkiye gazetesi de bazı haberler yaptı.
Mahkeme bitti, Sözcü’nün yazar ve patronu mahkûm oldu. İstinaf da onayladı. Şimdi top Yargıtay’da. Oradan çıkacak karar davayı nihayetlendirecek.
İkide bir basın özgürlüğü diyenler bazı şeyleri gözden kaçırıyor. 2019’da Sözcü’yü ve yazarlarını eleştirdik diye Sözcü gazetesi Fuat Uğur ve bana 80 tane, Batuhan Yaşar, Yücel Koç ve Fatih Selek’e 30’a yakın, TGRT ve Türkiye gazetesine onlarca tazminat ve ceza davası açtı...
Ceza davalarının hepsi takipsizlikle bitti. Tazminatlar sürüyor. Tazminatların 40’ı bitti ve şükür mahkûm olmadık... Davalar hâlâ devam ediyor. Her hafta Fuat Uğur, Yücel Koç, Fatih Selek oturup savunma yazıp avukatlarımıza veriyoruz.
“Sözcü kitleyi morfinliyor”, "Sözcü halkı aptal yerine koyuyor” gibi basit eleştiriler yaptığımız için dava açmışlar. Her sözümüze dava açmışlar. Ha bu arada, Sözcü’nün bütün yazar ve yöneticileri de ayrıca tazminat davaları açtılar!..
Basın özgürlüğü diyenler bu davaların hiçbirini görmüyor. Kendilerine gık dense basın özgürlüğü ama onlara iki kelime söylense mahkemeye koşuyorlar.
Aynı şeyi kendisiyle alakası olmayan konularda Ekrem İmamoğlu da yapıyor. Kendisini çok basit eleştiren rahmetli Ahmet Kekeç’e üç dava açmıştı. Şimdi de Kılıçdaroğlu’na yapılan eleştiriyi kendisine yapıldı diye Ekrem İmamoğlu da Fuat Uğur hakkında suç duyurusunda bulunmuş. Nerede sizin ifade özgürlüğünüz?
Aklıma gelmişken, dava açıp kaybettiğinizde karşı tarafın avukatlık masrafını ödemeniz gerekiyor. Sözcü şimdiye kadar TGRT, Türkiye ve biz yazarlara açtığı toplam 60’a yakın davayı kaybetti. Avukatlık masrafı 3.900 TL. 234 bin TL ediyor. Bu değirmenin suyu nereden geliyor merak ettim!..

 

CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISI İÇİN TIKLAYIN

ByLock tartışmasız FETÖ delilidir, sulandırmaya kalkmayın

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616544 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/616544.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT