BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

“Haysiyetsizler, haysiyetsizler, haysiyetsizler!..”

 
Süleyman Soylu iki gün önce bütçe görüşmelerinde Meclis’te efsane bir konuşma yaptı. Süleyman Soylu hem İçişleri bütçesi hakkında bilgi verdi hem de HDP sıralarından yükselen PKK yanlısı sesleri kesti. 
Önce HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik konuşma yaptı ve "Nazi kamplarına dönüşen cezaevlerinde insanlar yaşamlarını yitirdi ama siz seyrettiniz. Bakın, plastik sandalyede bir insan cezaevinde resmen ölüme mahkûm edildi" dedi. Bu pası iyi değerlendiren Soylu HDP vekiline, "FETÖ eline verdi onu senin, FETÖ. FETÖ'yle iş birlikçisiniz, iş birlikçi" diye seslendi.
Soylu ilk golü burada attı. Cezaevlerinde şartlar kötü ya da Nazi kamplarına dönüştü argümanı FETÖ’ye ait. FETÖ ile PKK iş birliği 2014’ten beri devam ediyor. Sonra Soylu kendisine laf atan HDP’li vekillere HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir’in terör örgütü üyesi Ercan Oğuz'un gözaltına alındığı sırada polisleri engelleyerek, arka cebindeki telefonu el çabukluğuyla alarak delilleri yok etmeye çalıştığı anları hatırlattı. 
“Siz laf atıyorsanız, tırnakçılığa alışmışsınız canım zaten. Milletvekiliniz adamın cebindeki telefonu çalıyor, telefonu, laf atma. Laf atma bana, başka bir şey daha söyleyeyim: Bak, o telefonu asit kuyusuna atsan da içindekileri çözebilecek teknolojiye ulaştık biz, Amerika'da yok Amerika'da..."
Derken PKK’ya tek laf edemeyen HDP vekillerine dönen Soylu tarihî sözler söyledi:
"Teröriste, terörist diyoruz... Destekçisine de terörist diyoruz... İhbarcısına, iş birlikçisine, çocukları kandırıp dağa gönderen belediye başkanına terörist diyoruz... İmralı'daki devrik teröristbaşına terörist diyoruz... Ve koltuğu için birbirini yiyen Edirne'deki Demirtaş'a da Karayılan'a da tecavüzcü bir Biçirpinin Duran Kalkan'a da terörist diyoruz...”
Süleyman Soylu en can alıcı sözleri PKK’nın katlettiği işçiler için söyledi. İsim vermeden Deva ve Gelecek Partisi’ni eleştiren Soylu, bu sözlerini eleştiren HDP'lilere dönerek, “Sizin az buçuk haysiyetiniz olsa şu siviller için bir gün başsağlığı dilerdiniz. Haysiyetsizler, haysiyetsizler, haysiyetsizler...” dedi.
İki gündür bu sözler sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı. HDP’lilere anladıkları dilden cevap verdiği için halk Soylu’ya minnettar. 
Kayyum atamalarını eleştiren HDP’lilere Soylu şu efsane cevabı verdi: 
"Ohhh, paralar PKK'ya gitmiyor, millete gidiyor, oh, oh! Not alın not, not alın: Kayyumdan aldığımız belediyeler, 600 belediye başkanı, 73 belediye başkanı, altı yüz doksan dört yıl bin on ay hapis cezası aldı. Bu da size kapak olsun."
“Ohh, paralar PKK’ya gitmiyor” sözleri de aldı başını gitti. Meclis’te bütçe görüşmelerinde başta Süleyman Soylu olmak üzere Abdülhamit Gül, Fahrettin Koca ve Mustafa Varank muhalefete iyi cevap verdiler. Halk nezdinde bayağı beğenildi bu konuşmalar. FETÖ, PKK, sağlık, hizmetler alanında bakanlar iyi konuşmalar yaptılar.
Uzun zaman sonra ilk defa AK Partililerin alttan almadıklarını gördük. Muhalefet söyleyecek hiçbir şey bulamadı. Konuşmaların sosyal medyada gündemden düşmemesi de buna işaret...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616650 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/616650.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT