BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Aşı olmak istemeyenler cehenneme mi atılsın?!.

 
Ben Covid-19 olmuş ve bu zorlu virüse maruz kalmış biriyim. Virüsün ciddiyetinin en çok farkında olanlar bu zorlu hastalığı tecrübe etmiş olanlar. Başından beri buna komplo diyenlerle de uğraşıyorum... 
Ayrıca bence aşılar da güvenli ve olmak lazım. Ama aşı olmak zorunlu değildir olamaz da! İstemeyen birine aşı yaptıramazsınız. Dünyanın bütün demokrasilerinde bu genel kuraldır. Ayrıca ben bunu nereden biliyorum? Şu an Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Tevfik Özlü'nün 2005 yılında çıkan "Hasta Hakları" kitabından. Çünkü bu kitabın editörü bendim. Hocamızın bu kitabından bütün detayları öğrendim. 
Hasta haklarının 7. maddesi çok açık: Reddetme, durdurma ve rıza...
7.1: Tedaviyi reddetmeye, durdurulmasını istemeye, tıbbi müdahalelerde rızasının alınmasına ve rıza çerçevesinde hizmetten faydalanmaya hakkı vardır.
7.2: Hiç kimse kendi rızası bulunmaksızın tecrübe, araştırma veya eğitim amaçlı hiçbir tıbbi müdahale konusu yapılamaz.
Dolayısıyla aşı olmak istemeyenleri suçlamak, hele hele ağır ithamlarla vatan haini ilan etmek doktorlara yakışmaz. Allah'tan "cehenneme atılsın" dememişler. Sağlık çalışanlarına düşen insanları ikna etmektir. Ünlü insanların, siyasetçilerin halkın önünde aşı olması bu yüzden zaten. 
Türkiye'de az biraz konum elde edenler zıvanadan çıkıyor. İsteyen herkes aşı olsun, istemeyen olmasın. Bu kadar basit.
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZILARI İÇİN TIKLAYIN
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616860 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/616860.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT