BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Aile Bakanlığı'nın görünmeyen neferleri

 
Kaç zamandır bana ve başka gazeteci arkadaşlara yazıyorlardı. Gündemin sürekli yoğunluğundan fırsat gelmemişti. Arkadaşları dinleyince bazı taleplerini yazmakta fayda olduğunu görüyorum. 
Türkiye'nin her bölgesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine bağlı olarak ek ders karşılığı çalışan öğretmen, sosyolog, sağlık memuru, hemşire ve benzeri personelin özlük hakları konusunda bazı istekleri var. 
Kurumlarda kadrolu meslek elemanlarıyla aynı işi yapıyorlar ama bazı haklara sahip değiller. İl dışı ve ilçe görevlendirmelerinde kadrolu personele ödenen yolluk ücretinden, yıllık izinden, süt izninden, kıdem ve ihbar tazminatlarından, sendikal haklardan, işsizlik maaşından ve benzerlerinden yararlanamıyorlar. Ayrıca sağlık özrü durumunda alınan raporlar da maaşlarından, sigorta gününden ve primlerinden düşürülmektedir. 
Resmî tatillerde, idari izinlerde ve özel izinlerde maaşları çalıştığı saat üzerinden hesaplandığı için sigorta primleri eksik yatıyor ve bazı aylar asgari ücretin altında maaşlar alıyorlar. Aile Bakanlığı'nın bu görünmeyen neferleri bu sebeple tatil bile olsun istemiyorlar ve hasta olduklarında hastaneye bile gitmek istemiyorlar.
Yıllık izinleri yok, doğum izni, evlilik izni yok. Her yıl sonunda, "Acaba işime devam edecek miyim?" korkusu yaşıyorlar. Bu insanlara kulak vermek lazım. Devletimiz zorda olan herkese el uzatıyor. Buna şahidiz. Aile Bakanlığı'mızın bu görünmeyen neferlerine bir kulak vermekte fayda var.
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZILARI İÇİN TIKLAYIN
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616960 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/616960.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT