BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Akıllı telefonlara sahipseniz...

Birkaç gündür ortalık yıkılıyor. WhatsApp, daha önce sakladığı içerikleri artık işleyeceğini, yani kullanacağını açıkladı. Yani bu şu demek: 
Bir arkadaşınıza bir resim attınız. WhatsApp bu resmi istediği kişiye verebilir, devletler isterse onlara sızdırabilir!.. 
WhatsApp'ta gizli kapaklı yazışma yapanların bilgileri muhataplarına verilebilir. Mesela banka şifrelerinizi yazdınız ya da bir arkadaşınıza gönderdiniz. Bunları artık istediği kişiye verebilir!
Türkiye'de yüz binlerce kişi WhatsApp'ı sildi, başka uygulamalara geçti. Şu an resmen kıyamet kopuyor. İyi ama şunu hatırlatmak lazım. Zaten elinde akıllı telefon varsa oradaki her bilgiye ulaşabilirler. Telefonu kapatsan bile, pili çıkartmadığın sürece her bilgiye sahip olabilirler. 
Amerika bu teknolojiye sahip olduğunu gösterdi. Oliver Stone'nun "Snowden" filmi bunun en güzel örneği. Facebook ve diğer sosyal medya mecralarınıza rahatlıkla girebiliyorlar. Sizin eğilimlerinizi ölçebiliyorlar.
WhatsApp'ı sildiniz, sanıyor musunuz ki diğer kullandığınız mecralara ulaşamayacaklar. Rahatlıkla ulaşıyorlar. Zerre şüpheniz olmasın. 
Eğer izlenmekten çekiniyor, bilgilerinizin çalınacağından korkuyorsanız yapacağınız tek şey akıllı telefonları bir kenara bırakmak!
Gidin eski bir Nokia ya da Blackberry alın. Olsun bitsin. Ne diye uğraşıyorsunuz.
 
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617083 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/617083.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT