BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

FETÖ’de mülkiyet meselesi

Fuat Uğur Türkiye gazetesinde geçen salı günü “Yeni Reform Paketindeki Skandal Maddeler” başlıklı bir yazı yazdı. Yazısının bir yerinde şöyle diyordu:
İlk başta ve en önemlisi şu: Terör veya kara paranın aklanması gibi suçlar kapsamında şirketin tüm yönetimine değil, sadece ilgili şahısların hisselerine kayyum atanması.
Anlamadınızsa anlatayım.
Şöyle düşünün: Terör örgütü PKK’yı finanse eden kripto iş adamları bir şirket kuruyorlar. Bu, devlet tarafından tespit ediliyor ve el konularak  kayyum  atanıyor. Şirketin PKK ile organik bağlantısı olduğu düşünülen ortaklarının hisselerine kayyum atanacak ama diğerlerinin hissesi olduğu gibi kalacak...”
Fuat Uğur böyle diyerek haklı bir noktaya dikkat çekiyor ama burada bir konu daha var. Özellikle FETÖ şirketlerinde tersi durumlarda söz konusu. 
Malum 17-25 Aralık oldu. Bir avuç insan mücadele ediyordu. 15 Temmuz olduktan sonra FETÖ şirketlerine el konuldu. Ancak bu şirketlerdeki her ortak FETÖ’cü değildi. Zaten 17/25 Aralık olunca hemen devlete gidip bilgilerini anlatanlar oldu. En zor zamanda devletin yanında oldular. Koca holdinglerin küçük ortakları da vardı. O ortakların bazıları gidip bilgilerini anlattılar... 
15 Temmuz olunca TMSF,  FETÖ şirketlerine haklı olarak kayyum atadı. Bu kayyum atamaları FETÖ’yle uzaktan yakından ilgisi olmayan küçük ortakların hisselerini de kapsadı. Tam 4,5 sene oldu ve bu ortakların hisselerini de TMSF yönetiyor. 
Bu küçük ortaklar o gün bugündür içeriden tek kuruş para alamıyorlar. Şirketler satılırsa hisselerini alacaklar ama şirketlerin satılması için de şu an Yargıtay’da olan dosyaların bitmesi gerekiyor. Böylece müsadere edilmiş hisselerle edilmemiş olanlar beraber satılacaklar. 
Fuat Uğur’un örneklediği yeni yasa maddesinin şöyle bir avantajı var. Yeni maddeyle el konulan bir şirketin sadece terörden ceza almış üyelerinin hisselerine kayyum atanacak. Bu madde 15 Temmuz’dan önce çıksaydı mesela Boydak Holding’in sadece terörle iltisaklı üyelerinin hisselerine devlet el koyacaktı. TMSF de sadece müsadere edilmiş kısımları yönetecekti. Şu anda suçlu suçsuz herkesin hissesini yönetiyor. 
Yeni yasa maddesi bu bağlamda yerindedir. Yani bir şirkette terörle iltisaklı birileri varsa “şirketin tüm yönetimine değil, sadece ilgili şahısların hisselerine” kayyum atanacak...
Umarım bu yasa maddesi FETÖ’yle uzaktan yakından ilgisi olmayan ve şu an hisseleri TMSF kontrolündeki küçük ortaklara uygulanır. Çünkü bu insanlar gerçekten zor durumdalar. 
Buradan bir çağrı da Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a yapmak istiyorum:
Sayın Bakan'ım işiniz yoğun, farkındayım. Allah yardımcınız olsun. Yukarıda yazdığım küçük ortaklar meselesi gerçekten önemli.
4,5 sene oldu. Kayyum atanan FETÖ şirketlerinde FETÖ’yle ilgisi olmayan bu küçük ortaklar sıkıntılı durumlarda. Hiçbir ödeme alamıyorlar. Ben bu konuda TMSF’deki yetkililerle görüştüm. Onlar da ödeme olması için bir yasa çıkması gerekiyor dediler. Ve onay makamımın da Hazine ve Maliye Bakanımız olduğunu söylediler. Ben de buradan size iletiyorum. Bu meseleyi çözeceğinizden de eminim.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617131 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/617131.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT