BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Toplumu kim geriyor?

 
Muhalefet uzun zamandır kutuplaşmadan şikâyet ediyor. Toplumun gerildiğinden bahsediyorlar. Gerçi farklı görüşte olmak niye toplumu gersin anlamış değilim.
1989-94 arası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Nurettin Sözen 2019 yerel seçimleri öncesi, “İstanbul ve Ankara’yı muhalefet kazanırsa siyasette normalleşme sağlanır” demişti. Nitekim muhalefet kazandı.
Ancak o tarihten beri toplumu geren açıklamalarda bulunan hep muhalefet oldu. Başörtüsünden 27 Mayıs göndermesine kadar kutuplaştırıcı her açıklama CHP’den geldi. Hâlâ da gelmeye devam ediyor.
Eğer eski veya yeni CHP’liler ya da CHP yanlısı yazarlar böyle açıklama yapmasa toplum gerilmezdi. Bir de şöyle demezler mi: “Bu açıklamalar AK Parti’ye yarıyor.” İyi de yapmayın böyle açıklamalar. Siz böyle açıklamalar yapmazsanız AK Parti bunlara cevap vermeyecekti.
Özellikle CHP lideri AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında ağır açıklamalarda bulunuyor. 9 madde diye ileri sürdükleri bazı maddeler FETÖ argümanları. Özellikle aileye yönelik açıklamalarını kabul etmek mümkün değil. CHP ne yazık ki muhalefet yapmıyor. Bilerek ortamı geriyor!..
Aslında bu ortamı germe AK Parti’nin işine gelir. Siyaset dili sertleşirse bundan en çok Başkan Erdoğan galip gelir. CHP’nin böyle bir tartışmadan fayda elde etmesi imkânsız.
Geçmişte bunun çok örnekleri var. Böyle tartışmalar muhafazakâr kesimin sıkı dayanışmasına sebep oluyor. Hele hele başörtüsüyle ilgili sözler Anadolu’daki insanların, “Bunlar hiç değişmez” anlayışına sebep oluyor. 28 Şubat’ta çekilen acıları bir daha yaşamak istemiyor kimse.
2019 seçimleri öncesi muhalefet sakin bir dil kullandı. Bunun meyvelerini de yedi. Zaten Bekir Ağırdır gibi isimlerin son anketleri de bunu ortaya koyuyor.
Toplumu kim geriyor sorusunun muhatabı CHP’dir. İyi Parti bu konuda daha akıllı ve temkinli. Ben İyi Parti’nin CHP’nin sert tutumunu onaylamadığını düşünüyorum. Bakalım seçimlerde kim haklı çıkacak hep beraber göreceğiz...
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISI İÇİN TIKLAYIN
 
 
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617172 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/617172.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT