BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

CHP, HDP ile ilişkisini netleştirmek zorunda

 
HDP’li Pervin Buldan 22 Şubat 2020’de aynen şunları söyledi: “Biz hep ittifakların şeffaf olması gerektiğini savunduk ama ittifak yaptıklarımız buna sıcak bakmadılar. En azından İstanbul seçimlerini kazanmak adına bu seferliğine kabul ettik ama bundan sonraki süreç açısından bu tür şeylerin olmaması gerektiğini söylüyoruz.”
Açıklama çok net. 2019 yerel seçimlerinde HDP ittifak yaptık diyor. İttifak yaptıklarımız şeffaf olmasını kabul etmediler ama bundan sonra şeffaf olacak, diye olayı netleştirdi.
CHP’ye ortaklık yaptınız denildiğinde kabul etmiyor ya da dudağının ucuyla söylüyorlar. Ama ortaklık yaptılar! Zaten CHP-İyi Parti oyu yüzde 35-36 ediyor. HDP olmasa yerel seçimlerde büyükşehirlerde bu başarıyı elde etmeleri zordu. Bunların hepsi bilinen gerçekler.
Geçen hafta cumartesi günü HDP Esenyurt ilçe binası PKK yuvası gibi çıktı. Kandil, Sincar bu kadar PKK propagandası yapmıyordur. Tablo böyle olmasına rağmen CHP’den HDP’ye tek bir kınama gelmedi. Nitekim HDP Esenyurt İlçe Başkanı Ercan Sağlam "Terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklandı. Sağlam’ın yardımcısı Dilan Kılıç hakkında yurt dışı çıkış yasağı uygulanarak adli kontrolle serbest bırakıldı.  
CHP, HDP’yi kınamak için ne bekliyor? Daha ne olması lazım ki bir şeyler söylesinler? İnsan gerçekten böyle durumlarda hayret ediyor.
CHP’den üç vekil istifa etti. Muharrem İnce’nin partisine geçecekler. İstifa edenlerden biri Mehmet Ali Çelebi. Çelebi asker kökenli bir vekil. Yani HDP konusunda zaten taraf biri. Zaten bir askerin -emekli ya da görevde- HDP/PKK’yla yan yana gelmesi mümkün değildir. Mehmet Ali Çelebi’nin HDP’ye tavır alması çok normal. Ayrıca HDP’ye tavır alamayan CHP’yi eleştirmesini de makul görmek gerekir. 
CHP, terör meselesinde HDP’yi net bir şekilde eleştirememektedir. Çelebi ve diğer iki vekilin eleştirisini böyle okumak gerekir. Bakın CHP, hükûmet ya da hükûmete yakın yorumcular kendilerini eleştirdiğinde görmezden gelebilirler. Ama eleştiri kendi içlerinden geliyor. Öz CHP’liler partilerini HDP konusunda net olmamakla, teröre tavır almamakla eleştiriyorlar. 
CHP’ye düşen, HDP konusunda net olmaktır... HDP teröre destek verdiği hâlde onu görmezden gelerek siyaset yapamazlar. Halka anlatmaları ve yüzleşmeleri gereken konu bu. 2023’teki seçimlere mırın kırın ederek giderlerse halk onlara ağır bir fatura kesebilir. 
Mesela Diyarbakır Annelerini daha ne kadar yok sayacaklar? Çocuklarını dağa kaçıran HDP/PKK’ya direnen anneleri neden gidip ziyaret etmezler. Eğer hükûmete yarar diye düşünüyorlarsa bu yanlış bir düşünce. Siz o annelere destek vermeyince millet hâliyle "CHP, HDP’den çekiniyor" diye düşünür. 
Ulusalcılar artık CHP’den ayrılıyorlar. Daha birçok vekil ve bazı belediye başkanlarının İnce’nin partisine geçeceği söyleniyor. CHP’ye oy veren kitle de PKK ve FETÖ’den nefret eder...
Bakalım CHP bu açmazdan kendisini nasıl kurtaracak. Yoksa "Kim ne derse desin biz HDP’yle iş birliği yaparız" mı diyecekler? Zaman her şeyi gösterecek...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617384 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/617384.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT