BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Muhalefet neyi doğru neyi yanlış yapıyor?

Muhalefet derken CHP ve İyi Parti’yi kastediyorum. HDP zaten bir şey yapmıyor. PKK'nın sesi olmak dışında yaptığı bir şey yok.

CHP herhangi bir konuyu anlatmakta çok zorlanıyor. En basit meselede bile argüman üretirken eline yüzüne bulaştırıyor. Haklı oldukları konularda dahi haksız duruma düşebiliyorlar.
Özellikle CHP PKK ve HDP konularında Anadolu’ya derdini anlatamıyor. Çünkü onları korumaya devam ediyor. Ekonomide sıkıntılar var diye halkın gündeminde terör meseleleri yok demek doğru bir yaklaşım değil.
2019 yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı yüzde 53 oy aldı. Özellikle Anadolu’da Cumhur İttifakı muazzam başarı elde etti. Beka meselesinin işe yaradığı görüldü.
CHP son üç senedir aday seçimlerinde doğru işler yapıyor. Klasik Kemalist ve Atatürkçü söylemle sonuç alamayacağını gördü CHP. Görüldüğü üzere sağ aday olunca CHP kitlesi oy vermez diye bir şey yok. Öyle olmadığı görüldü.
İyi Parti, HDP ve PKK meselesinde net. Ancak HDP fezlekeleri konusunda parti ikiye bölündü. Önce evet diyeceğiz deyip sonra fezlekeleri görelim deyince Anadolu, İyi Parti’nin bu tavrının ikircikli olduğunu gördü.
Ama İyi Parti’nin akıllıca yaptığı iş çarşı pazar gezmesi. Muhalefeti sürekli ekonomi üzerinden yapıyor. Pandemi şartları gereği ekonomide sıkıntılar var. Bunu detaylı işliyor İyi Parti. Kısır döngüden bu işi kurtarıyor. Böyle devam etmesi iş görüyor.
Meral Akşener’in bu stratejisi büyükşehirlerde işe yarıyor ama Anadolu’da henüz kırılma yapamadı. Anadolu hâlâ Başkan Erdoğan’da. İnsanlar AK Parti dışında başka partiye yönelmiyorlar.
Pandemi şartları ağır. Yakıcı ve yıkıcı sonuçları oluyor. Buna rağmen muhalefet keskin bir duruş gösteremiyor. Şu anda bunu yapamayan normal şartlarda ve ekonomi daha iyi olduğunda iktidarı yıpratabilir mi? Zor...
 
Cem Küçük'ün diğer yazısı
 
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618063 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/618063.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT