BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İcralar ertelensin

Virüsün ne kadar tehlikeli olduğu malum. Bir de Hindistan varyantı çıktı. Belki de en tehlikeli virüslerden biri bu. 
Virüsler mutasyon geçiriyor. Bazıları ciddi bazıları değil. B.1617 diye bilinen varyant, ilk olarak ekim ayında Hindistan'da tespit edildi.
BBC’nin aktardığına göre ülkenin batısındaki Maharashtra eyaletinde ocak-mart ayları arasında toplanan 361 Covid testinden 220'sinde bu varyant görüldü. GISAID küresel veri tabanına göre, en az 21 ülkede de Hindistan varyantı tespit edildi.
Varyantın uluslararası seyahat yoluyla İngiltere'ye geldiği de görülüyor. 22 Şubat'tan bu yana İngiltere'de bu varyantı taşıyan 103 vaka tespit edildi.
Bilim insanları bu varyantın daha bulaşıcı ya da aşılara daha dirençli olup olmadığının henüz bilinmediğini söylüyor. Louisiana State Üniversitesi'nden viroloji uzmanı Dr. Jeremy Kamil, mutasyonlardan birinin Güney Afrika ve Brezilya'da tespit edilenlere benzer olduğunu söylüyor.
Aşılar işe yarayacak mı göreceğiz. Ama burada söylemek istediğim başka bir şey var. Malum varyantlar da çoğaldı ve tam kapanmaya gidiyoruz. İcralar da belli süre ertelensin. Zaten iş güç yok. Birçok sektör ciddi etkileniyor. Adam kirasını ödeyemiyor. Onu bırakın hizmet sektörü evini nasıl geçindireceğinin derdinde. Haziran başına kadar icra daireleri çalışmasın. Bir nebze de olsa insanlar rahatlar. 
Aynı şey çekler için de geçerli. Çekini ödeyemediği için hapse girenler var. Hâlbuki finansal meselelerin finansal cezaları olması gerekir. Çekini ödeyemeyenlere en azından hazirana kadar işlem yapılmasın. Esnaf zaten ne yapacağını bilemiyor. Az biraz öteleme bile insanlara az da olsa nefes olur.
 
Cem Küçük'ün diğer yazısı
Tam kapanma yanlış anlaşıldı
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618713 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/618713.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT