BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Küçük esnaf ölsün mü?

Dünden beri marketler genelgesi konuşuluyor. 81 il valiliğine gönderilen İçişleri Bakanlığı genelgesi her zaman olduğu gibi muhalefet tarafından gene başka yollara saptırıldı. 
Ben marketlerle ilgili genelgeyi küçük esnafı korumak için atılmış bir adım olarak görüyorum... Mahalle aralarında küçük bakkallar da var. İnsanlar genelde büyük market zincirlerine gidip alışverişlerini buralardan yapıyorlar.  
Bazı büyük marketlerin içerisinde pizza satanlar bile var. Küçük bakkallar kendilerini ayakta tutacak basit ihtiyaçları satıyorlar. 
Genelgeye göre, marketlerde "zorunlu temel ihtiyaçlar dışındaki ürünlerin" satışına izin verilmeyeceği aktarılıyor.
7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dâhil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek. 
Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dâhil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek. (BBC Türkçe)
Aslında bu düzenleme hükûmetin önceki aylarda gündeminde olan zincir marketler yasasıyla da alakalı bir durum. Malum marketlerde elektronik eşya, oto aksesuar, bahçe ürünleri vb. aklınıza ne gelirse satılıyor. Hükûmetin yasa tasarısında marketlerde mobilya satışı da yasaklanıyor. Böyle devasa marketler şehirlerin dışına alınacak. Şehir içindeki marketlere her şeyi sattığı için küçük esnafın nefes bile alamıyor. 
Pandemi şartlarını da ekleyince bakkal, kasap, mobilyacı, giyimci vb. zaten yaşayamıyor. Elektronik eşya satan dükkânları düşünün. Zincir marketler karşısında bu insanların yaşama şansı olabilir mi? 
Diyeceksiniz ki, serbest piyasa yok mu? Doğru. Burada da yapılacak iş devasa marketler zincirini şehrin dışına almak. İçişlerinin market genelgesini küçük esnafı korumak olarak yorumluyorum.
Alkol satışına gelince. Ben olsam serbest bırakırım. Miktara kısıtlama belli olabilir ama komple yasaklanması hâliyle eleştirilir. 
 
 
 
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618777 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/618777.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT