BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İsrail katletmeye devam ediyor

Cuma günü başlayan İsrail zulmü devam ediyor. Masum insanları, çocukları gelen tepkilere rağmen katlediyor İsrail. Müslümanlar için Mescid-i Aksa’nın önemi biliniyor. Buna rağmen postallarıyla camiye giriyorlar. İbadet eden, namaz kılan insanları öldürüyorlar!..
İsrail bunu yeni yapmıyor. Sürekli böyle. Bulduğu her fırsatta Filistinlilerin ya topraklarını alıyor ya iş yerlerinden çıkarıyor. Yüzlerce yıldır aynı yerde yaşayan insanları evinden ediyor. Hak yok, hukuk yok. 
İsrail biliyor ki, kimse ona dur demeyecek. BM göstermelik kınamada bulunacak! Batı ülkeleri "saldırıları durdurun" diyecek. Daha ötesine gidilmeyecek. Çünkü yıllardır böyle oldu. İsrail’e yaptırım uygulanmadı. Amerika’dan aldığı güçle hep yaptıkları yanına kâr kaldı! 
Zulüm devleti İsrail sistematik olarak Müslümanları yerinden ediyor. Ellerinde bir avuç toprak ve ev kalan Müslümanların her şeylerini almaya çalışıyorlar. 
En son yaşanan hadiseye de bir bakalım. BBC Türkçe’nin haberine göre, son çıkan olayların çok daha eskiye dayanan son sebebi, Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah bölgesinde yaşayan Filistinli ailelerin tahliye edilmesi planları oldu.
Tam da 10 Mayıs'taki Kudüs Günü yürüyüşüne denk gelen bir duruşmada, İsrailli yetkililerin on yıllardır Doğu Kudüs'teki evlerinden çıkarılması için çalıştığı Filistinli ailelerden dördünün yaptığı temyiz başvurusu görüşülecekti. 
Bölgede 30'dan fazla Filistinlinin yaşadığı dört evin "Yahudilere ait olduğu gerekçesiyle" boşaltılması için son karar bu yılın başında görülen bir duruşmada verildi. Uluslararası hukuka aykırı şekilde yapılan yerleşim bölgelerinde yaşayanların lehine verilen karara Filistinli dört aile itiraz etmişti. Ancak 10 Mayıs'ta yapılması gereken duruşmada Filistinlilerin tahliyesine karar verilmesi bekleniyordu.
İsrailli davacılar, ailelerine ait olan bu evlerin 1948'deki savaşta Filistinliler tarafından işgal edildiğini savunuyor. Filistinli dört aile ise, evlerin 1948-1967 arasında bölgeyi kontrol eden Ürdünlü yetkililerden satın alındığına dair belgeleri mahkemeye sunarak karara itiraz etti.
Mahkeme sonucu, bölgede 1948'de yerlerinden edilmiş yüzlerce Filistinli aile için de, İsrailli yerleşimcilerin evlerin kendilerine ait olduğuna dair iddiaları için de emsal teşkil edebilecek. Bu sebeple dava sonucu kritik önemde.
BBC haberi böyle ama o evler yıllardır Filistinlilere ait... Yüzlerce yıldır orada yaşıyorlar. Ayarlanmış mahkemelerle İsrail devleti kurulmadan önce orada yaşayan Müslümanlar belge ibraz etseler bile işleri zor. Duvarlar örülerek, "yerleşim planları" adı altında Filistinlilerin atalarından kalan toprakları ellerinden alınıyor. 
Filistinlileri savunacak hukuk yok. Onları dinleyecek merci yok. Haklı oldukları hâlde gene hukuk eliyle ellerindekiler alınıyor. 
Batı oralı değil. Doğu da oralı değil. Türkiye dışında ses çıkaran da yok. Kendi hâllerine terk edilmiş durumda Filistinliler. 
Yıllardır aynı filmi izliyoruz. Ama böyle gitmeyeceğini de biliyoruz. Çocuklar anne babalarının gözleri önünde İsrail tarafından katlediliyor. Anne babalar çocukları önünde öldürülüyor. 
Dün Cüneyt Arkın’ın sosyal medyada yaptığı paylaşımda olduğu gibi; bayram günü bayramlıklarını giymesi gereken çocuklara kefen giydiren İsrail, er ya da geç bu yaptıklarının bedelini ödeyecek!..
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618878 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/618878.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT