BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Darbeler ve yeni anayasa

Dün 27 Mayıs darbesinin 61. yıl dönümüydü. Darbeciler seçilmiş, meşru hükûmeti devirmiş ve peşinden Yassıada mahkemeleriyle Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı idam etmişti... 
27 Mayıs darbesini yapan ağırlıklı albaylardı ama idama götüren yolu döşeyenler hukukçulardı. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Sıddık Sami Onar, Salim Başol gibi isimler siyasetçilere idamın önünü açmışlardı. 
Genç arkadaşlar bilmezler, 27 Mayıs darbesi Özal dönemine kadar, yani 1980’lerin ortasına kadar bayram olarak kutlanıyordu. Bu kepaze darbeyi bayram gören zihniyet vardı bu ülkede. Yazık!..
Hâlâ işlerine gelen darbeyi meşru görenler var. “Ama siyasiler de böyle yapmıştı.” Siyasi olayların siyasi sonuçları olur. Bir iktidar kötü iş yaparsa onu oylayacak olan millettir. “Demokrat Parti’nin hataları vardı” demek aslında darbeyi biraz da meşrulaştırmaktır. Darbe oldu mu ne hukuk kalır ne demokrasi. Elindeki silah gücüyle millî irade tahakküm altına alınamaz. 
"Yüzlerce öğrencinin öldüğü, kuyulara atıldığı, yakıldığı ve kıyma yapıldığı..." 27 Mayıs’ta en çok kullanılan argümandı. Üniversiteler, iş adamları, STK’lar darbenin diğer ayaklarıydı. "Menderes parayla Ardahan’ı Ruslara sattı" bile dendi... 
Her darbe kötüdür. Her darbe alçaklıktır. Her darbe ekonomik iflastır. Amasız, lakinsiz, fakatsız darbeye karşı olmak lazım. 
İşte Türkiye’de anayasalar darbelerden sonra yapıldı... O darbe ruhu anayasalara siniyor. Yüz kere değiştirseniz de bu böyle. Sivillerin yapacağı en kötü anayasa darbecilerin yaptığı en iyi anayasadan daha iyidir. 
O yüzden her parti tıpkı MHP’nin yaptığı gibi kendi anayasasını ortaya koymalıdır. Sıfırdan yeni anayasa yapılmalıdır.
Meclis’teki paketler bir araya gelmeli ve tartışmalıdır. Nasıl HSK seçimlerinde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı anlaştılar ve 4 üyeyi Cumhur İttifakı 3 üyeyi de Millet İttifakı belirlediyse yeni anayasa da tartışılabilir... 
Ortaya bir şey çıkmasa bile en azından tartışabilirler. Belki asgari müşterekte anlaşabilirler.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
619104 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/619104.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT