BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Yasaların değişmesi için ne bekleniyor?

Valla çocuklarla ilgili bir konu oldu mu, hele hele olumsuzsa okumakta da yazmakta da çok zorlanıyorum. 
Ortada suistimal varsa bakması da zor, okuması da. Küfretsen olmuyor, sövsen hiç olmuyor. Dün Elmalı’daki olay da böyleydi. Oyun oynamaları gereken 7 ve 10 yaşlarındaki iki çocuk anne ve üvey babasının cinsel istismarına uğramıştı. 
Anne ve üvey baba tutuklanmıştı. İki kardeşin istismarını çizimlerle anlattığı olay Türkiye'nin dün bütün gün gündemindeydi. Babaanne, eski gelini ve kocası ile gelininin erkek arkadaşlarından şikâyetçi olmuştu. Soruşturma sonrası anne ile üvey baba tutuklanmıştı. Yapılan yargılama sonrasında anne ile üvey baba Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından adli kontrol şartı ile tahliye edildi. 
 
Zaten infial bundan koptu. Gerçekten bu iki aşağılık kişinin tutuklanması için ne olması gerekiyordu? Ya da o iki yavruya ne olmalıydı. Gerçekten bu konuları yazması bile zor. Hukukun ve ceza yapısının değişmesi şart. Böyle olayları zaman zaman duyuyoruz ama hiçbir şey olmuyor. Sosyal medya devreye girince bir şeyler değişiyor. 
 
Dün savcılık tarafından yapılan açıklama özetle şöyleydi:
“Bazı sosyal medya platformlarında Antalya ili Elmalı ilçesinde 2019 yılında gerçekleştiği iddia edilen iki çocuğun istismar edilmesi olayı ile ilgili yürütülen yargılamaya ilişkin bir kısım iddialar karşısında kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacı ile basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur. 5 Mayıs 2020 tarihinde mağdur çocukların babaanneleri tarafından, 2019 yılında Finike ilçesinde anne, üvey baba ve dayıları tarafından çocukların cinsel istismara uğradıkları iddiaları ile Balıkesir/Edremit Cumhuriyet Başsavcılığına ihbar ve şikâyette bulunulmuştur. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal soruşturmaya başlanılmış ve çocuklara psikososyal destek verilerek çocuk izlem merkezinde beyanları alınmıştır. 
Delillerin tam olarak toplanmamış olması, delillerin karartılma ihtimalinin bulunması gerekçeleri ile 16 Ekim 2020 tarihinde sanıkların tutuklanmasına karar verilmiştir. Yargılama sürecinde delillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çelişkiler dikkate alınarak sanıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu karara itiraz edilmiştir. Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından itiraz reddedilmiştir.
5 ay önce tutuksuz yargılanmalarına karar verilen sanıklar hakkındaki yargılama süreci devam etmekte olup, son duruşma 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır. Yargılama sürecinde alınan mağdur beyanları ve toplanan tüm deliller mahkemesince birlikte değerlendirilecek olup, nihai karar bağımsız ve tarafsız yargıya aittir. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yargılama süreci titizlikle takip edilmektedir.”
 
Ne yapın edin o iki caniyi tutuklayın! Yasaları da artık değiştirin. Böyle suçlara da en ağır cezaları verin. İnsanların içi soğumasa da en azından adalet bir şeyler yapmaya çalıştı denir. 
 
Eğer yasalar yeterli değilse Meclis hemen yarın toplansın ve değiştirsin. Yeni yasa yapılsın. Cezalar da vicdanlara uygun hâle getirsin.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
619566 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/619566.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT