BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Taliban, Sisi, Esad

 
Bir yönetimin iyi ya da kötü olduğunu uygulamaları gösterir. O kişinin dinî veya seküler motivasyonlarla hareket etmesi önemli değil. Türkiye’de bugünlerde Taliban’la ilişkileri keselim diyorlar. Taliban’ın vahşi bir örgüt olduğuna şüphe yok.
Türkiye Taliban’la görüşebilir. Ülkemizin çıkarları bunu gerektiriyorsa Taliban’la görüşmekte hiçbir zarar yok. Ama Taliban’la görüşmeyelim diyenler Mısır’daki Sisi’yle görüşelim diye kıyamet koparıyorlardı. Sanki Sisi cici çocukmuş gibi.
Taliban’ın geçmişteki şiddetinden haklı olarak eleştiride bulunanlar Sisi’nin 2013’te darbe yaptıktan sonra neler yaptığını biliyorlar mı? Sisi binlerce Mısırlıyı İhvancı diye öldürttü. Sabah namazında yüzlerce Müslüman ibadet ederken üzerlerine ateş ederek katliam yaptı.
İdam ettirdiği Mısırlı sayısını ben bilmiyorum. Mursi cezaevinde idama terk edildi. Sisi’nin yaptığı katliamların Taliban’dan tek farkı sunuş biçimidir. Ha, bizde Sisi’ye ses etmeyenlerin sebebi onun seküler oluşudur. Ama bir seküler de katliamcı olabilir.
Suriye’de rejimin başındaki Esad da halkına katliam yaptı. On binlerce insanın ölümünden sorumlu. Kimyasal silah bile kullandığı su götürmez bir gerçek. Esad’ın katliamları Taliban’la yarışır. Taliban’la görüşmeme gerekçesi olarak katliamlarını gösterenler söz konusu Esad’ın katliamları olunca suspus oluyorlar.
Bu arada dış politikada Birleşik Arap Emîrlikleriyle ilişkilerde yumuşama var. Bunlar iyi gelişmeler. Sisi yönetimiyle Dışişleri seviyesinde görüşülüyor. Esad’la da istihbari alanda ilişkiler yürüyor. Esad’ın arkasında İran ve Rusya var. İran o kadar önemli değil ama Rusya olduğu müddetçe Esad iktidardan inmez. Acaba şayet ülkemizin çıkarları gerektiriyorsa Esad yönetimiyle de Dışişleri Bakanlığı seviyesinde görüşmeler başlayabilir mi? Madem iktidardan düşmüyor Esad, o zaman belli seviyelerde görüşmeler olabilir.
Türkiye Esad konusunda tepkilerinde haklı. Hem de her açıdan. Şayet Suriye’de barış sağlanırsa ülkemizdeki Suriyelilerin ülkelerine dönüşte bakanlık seviyesinde görüşme faydalı olmaz mı? Neticede Türkiye Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana. Sorunlu olduğumuz ülkelerle normalleşmek iyi bir şey. Elbette çıkarlarımız ve terör örgütleri konusundaki net tavrımızdan asla taviz veremeyiz.
Taliban, Sisi, Esad üçü de benzer özelliklere sahip. Biri diğerinden daha iyi ya da kötü değil. Biz elbette ülkemizin çıkarlarına göre hareket etmeliyiz.
 
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620347 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/620347.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT