BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Kemal Kılıçdaroğlu adaydır

Kim ne derse desin bugünün şartlarında Kemal Kılıçdaroğlu kesin adaydır. CHP içinde konuşulan, dışarıya sızan her şey bunu gösteriyor.
 
Market ve hayat pahalılığı, 11 senedir Erdoğan’a karşı alınan ağır yenilgiler, hiçbir CHP’linin AK Parti’ye karşı somut bir galibiyet alamaması Kemal Bey'i adaylığa itiyor.
 
Yeni sistemde dışarıdan bir adaydan ziyade CHP, parti genel başkanını aday göstermek istiyor. Bir de AK Parti, “Niye ithal aday çıkarıyorsunuz? Kendi genel başkanınıza güvenmiyor musunuz?” diye soruyor. Buna CHP’liler cevap veremiyor.
 
Kemal Bey'in İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarını aday göstermek istemediği belli. Geriye Meral Hanım dışında aday kalmıyor zaten. Meral Hanım'ın "Ben Başbakanlığa adayım" demesi de boşuna değil. Yani Cumhurbaşkanı adayı olacak kişi parlamenter sisteme geçişi onaylayacak biri olmalı...
 
Tabii bu ifadeler bugün için geçerlidir. Yarın bir gün şartlar değişirse başka adaylar da gündeme gelebilir.
 
Kemal Bey, Erdoğan’ı yeneceğine inanıyor. Son zamanlarda muhalefet “Aday üzerinden değil, ilkeler üzerinden yürüyelim” diye bir anlayış benimsedi. Hemen her CHP’li bunu söylüyor. İşe yarayacak mı, göreceğiz.
 
Kemal beyin “Kürt Sorunu'nu HDP ile çözeriz" demesi, resmî tarihi sorgulayan açıklamaları, muhafazakâr kesimin hoşuna gidecek açıklamalarını bu minvalde okumak lazım. Ayrıca her konuşması birinci tekil şahıs. “Ben şöyle yapacağım” ifadesi, gençlere vaatleri, "göçmenleri iki yıl içinde göndereceğim" demesi bunun işareti...
 
Kemal Kılıçdaroğlu Millet İttifakı’nın kesin adayı mı bilmiyorum ama şu kesin ki, CHP’nin kesin adayı.
 
 
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620799 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/620799.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT