BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Parlamenter sisteme dönüş olur mu?

Türkiye gibi ülkelerde büyük konuşmamak lazım gerektiğini hep söylüyorum. Anlık bile her şey değişebilir. Çok net bu. 
 
Ekranlarda tartışma programlarında "parlamenter sisteme dönülür mü?" diye çok tartışılıyor. Bana da soruluyor. Bence dönülmemeli. Parlamenter sistemde sürekli koalisyon ve hükûmet kurulamaması ortada. Yarın bir gün hükûmet sistemden vazgeçiyorum dese bile ben Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin iyi olduğu görüşündeyim. Son iki yıldır dövizle ilgili yaşananlar sistemle ilgili değil.
 
Muhalefet, iktidara gelmesi durumunda parlamenter sisteme döneceğini söylüyor. Erdoğan önceki gün Soçi’den dönerken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan’a şöyle soruldu: “Muhalefetin parlamenter demokrasiye dönüş konusundaki tavrı ortada.
 
Zaman zaman AK Parti içinde de buna dönük bazı fikirler konuşulduğu iddia ediliyor. Bu konudaki görüşünüz nedir?”
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan da şöyle cevap verdi: “Asla böyle bir şey söz konusu değil. Başkanlık sistemini getiren bir iktidar kalkıp da muhalefetin kuyruğuna takılır mı? Böyle bir şey asla olamaz. Biz başkanlık sistemini getirdik ve bu yeni sistemden de memnunuz.
 
Başkanlık sistemiyle inşallah yolumuza devam edeceğiz... Başkanlık sistemiyle aldığımız mesafe de ortadadır. Bizi yıllarca geride bırakmış olan eski vesayetçi sistemi tekrar denemenin anlamı yok. Eski sistem demek, yamalı bohça demektir. Eski sistem demek, sürekli koalisyon hükûmetlerinin olması demektir. Eski sistem demek, kesinlikle sağlıklı bir yönetim biçiminin olmayışı demektir. Olay bu kadar basittir.”
 
Seçimlere 19 ay var. Artık bu saatten sonra Erdoğan’ın sözlerini de dikkate alırsak eski sisteme dönüş mümkün görünmüyor. Çünkü Erdoğan net konuştu. Yani 2023 seçimlerine bu sistemle devam edilecek. 
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620857 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/620857.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT