BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Gri liste, yatırımcıya "Türkiye’ye gitme" demek

Türkiye terörizmin finansmanı yasasını 2013’ten beri uyguluyor. FETÖ’cü teröristlerin mallarına ve şirketlerine el koyarken de bu yasa çok işe yaradı. Sadece FETÖ değil, PKK ve DEAŞ’la mücadelede başvurulan yasalardan biri oldu.

OECD’ye bağlı Mali Eylem Görev Gücü (FATF) geçen hafta Türkiye’yi izlemeye aldığını duyurdu. FATF kara para aklamak demek. Peki, gerekçeleri ne? Türkiye El-Kaide ve DEAŞ üzerinden kaynağı belirsiz paraları ülkeye sokmak ya da aklamak diyor. Ama buna somut tek bir delil bile koyamıyor.

Türkiye’yi terörün finansmanıyla suçlamak çok ağır bir gerekçe. Barış Pınarı, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonlarını boşuna yapmadı. Kilis ve G.Antep’e atılan bombaların hesabını sordu.

Şimdi AB ve ABD YPG ve PKK’yı terör örgütü olarak tanıyor. CIA’in Facebook’unda da öyle yazıyor. ABD dünyanın gözü önünde YPG’ye binlerce tır dolusu silah verdi. ABD Kongresi YPG’ye SDG adıyla 177 milyon dolar verdi. Her sene bu yardımları yapıyor. YPG’ye yapılan bu maddi yardım terörizmin finansmanı değil mi? ABD neden gri listede değil?..

Suriye’de Fransız şirketi LaFarge DEAŞ’a para verdi. Fransız mahkemesi bile bunu kabul etti. Peki, Fransa gri listeye eklendi mi? Hayır. Çünkü uluslararası arenada haklı olmak değil güçlü olmak yeterli!..

Türkiye şimdi neden durup dururken gri listeye alındı? Malum döviz yükseldi. İş gücü fiyatları Türkiye’de düştü. Avrupa’da bir işçiye ortalama 2.500 avro verecekse bu rakam Türkiye’de 500 avro oldu. Polonya’dan bazı tekstil firmaları, Hugo Boss gibi dev firmalar yatırım için Türkiye’ye geliyor. İşte gri liste "uluslararası yatırımcı Türkiye’ye gelmesin" demek! O yüzden tam da büyükelçilerin deport edileceği zamana denk getirildi.

Deva Partisi lideri Ali Babacan gri listeye alınmayı eleştirmiş. "Bu nasıl olur?" gibi şeyler söylemiş. Hâlbuki Türkiye gri listeye 2011’de de girdi. 2014’te çıktı. Zaten gri liste, “sana zaman veriyorum, bu sorunu gider” anlamında bir şey. Ali Babacan, zamanında da haksızdı, şimdi de haksız.

Gri liste zaten uluslararası medyada çok haber olmadı. Birkaç yerde konu edindi. Çok önemli ya da haklı nedenleri olsa New York Times, Washington Post, Der Spiegel gibi gazetelerde haber olurdu...

Türkiye yaşadığı bu sıkıntılı süreçten çıkacaktır. Kendi içimizde mali sorunlarımız var. Hayat pahalılığı var. Kabul. Bu konuda bahane yok. Ama uluslararası operasyonları da görmezden gelmeyelim...

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
621189 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/621189.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT