BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Türkiye’deki işsizlikte Suriyeliler ve diğer mültecilerin etkisi var mı?

Doktor Ali Haydar Fırat zaman zaman ekranlarda seviyeli tartışabildiğimiz bir isim. Yayın yönetmenliğini yaptığı politikyol.com’da güzel analizler çıkıyor. 
Türk basınından çok fazla şey öğrenemeyeceğiniz için bu tür haber-yorum siteleri çok farklı oluyor. En azından farklı bir pencereden bakmanıza vesile oluyor. 
Politikyol’da dün Ömer Burak Tek’in güzel beş makalesi yayınlandı. “Sosyo-ekonomik şartlar mülteci karşıtlığını artırıyor mu?” başlıklı makalede Ömer Burak bey bazı veriler paylaşıyor. Bu arada yazar hâlen Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi’nde yüksek lisans yapıyor ve çalışmaları eşitsizlik, yoksulluk ve bölgesel kalkınma üzerine... 
Makale önce mülteciler hakkında bazı verileri paylaşmış. BM mülteci örgütüne göre Türkiye, uluslararası koruma ihtiyacı içinde olan 3,7 milyon Suriyeli ve 320 bine yakın diğer uyruklardan 4 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. 
Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin yüzde 98,6’sı 81 ilde ev sahibi toplumla bir arada yaşarken, yüzde 1,4’ü ise Göç İdaresi Başkanlığı yönetimindeki yedi geçici barınma merkezinde kalıyor. 
Ömer Burak Bey'in aktardığına göre mültecilerin en yoğun olduğu il %73 ile Kilis olurken, onu %26 ile Hatay ve %22 ile Gaziantep takip ediyor. Mülteci yoğunluğunun en az olduğu iller ise %0.04 ile Artvin ve Iğdır... 
Özellikle muhalif çevrelerin sıklıkla kullandığı bir argüman var: Suriyeliler yüzünden Türk vatandaşları iş bulamıyor, bu yüzden de sosyoekonomik şartlar bozuldu!.. 
İşte yazarın bam teline bastığı yer tam da burası. Ömer Burak Bey'in verilerine bakalım: “Kayıtlı Suriyeli nüfusun il nüfusuna göre en yüksek olan bölge Gaziantep-Kilis Bölgesine bakıldığında hem işsizlik oranında hem de tarım dışı işsizlik oranında Türkiye ekonomisine benzer bir eğilim sergilediği, mültecilerin gelmesi ile bu göstergelerde bir artış yaşanmadığı veya genel eğilimin aksine bir bozulmaya neden olmadığı görülüyor.”
Gördüğünüz gibi Suriyeliler yüzünden mültecilerin en yoğun yaşadığı yerlerde bile herhangi bir bozulma ya da bir artış yok. 
Makalede değinilen bir diğer konu da Sosyoekonomik Gelişmişlik Sıralaması (SEGE) Araştırmaları ilçe, il ve bölgelerin gelişmişlik düzeylerini ve eğilimlerini tespit etme ve mukayese imkânı tanımasıyla ilgili. Yazar ne demiş, aynen aktaralım:
“Mültecilerin yoğun olduğu illerin SEGE sıralamasına baktığımızda nüfusa göre en çok mülteci barındıran Kilis ili 2011 SEGE sıralamasında 63’üncü sıradayken 2017 SEGE sıralamasında 62. sıraya yükselmiştir.
Benzer şekilde nüfusa göre mültecinin yoğun olduğu bir diğer il olan Gaziantep’e baktığımızda her iki SEGE sıralamasında da 30. sırada bulunmaktadır. Hatay ili bu yıllar arasında 46. sıradan 39. sıraya yükselirken, Şanlıurfa her iki SEGE çalışmasında da 73. sırada yer almıştır. Bu veriler mültecilerin yoğun olduğu illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik açısından geriye gitmediği ve mültecilerin bu illerin sosyoekonomik yapısını bozmadığını göstermektedir.”
Bütün bunlar bize neyi gösteriyor? Çok basit: Mülteciler Türkiye ekonomisinde istihdam ve işsizlik verilerinin bozulmasına yol açmamıştır. Mültecilerin yoğun olduğu il ve bölgelerin sosyoekonomik göstergelerde diğer il ve bölgelere göre geri kalmadığı açıkça görülüyor...
Yok Suriyeliler yüzünden açız, yok mülteciler yüzünden sosyoekonomik şartlar bozuldu türü söylemlerin içinin boş olduğunu gördük... 

 
Nicolas Cage geri döndü
 
Sinemaya çok meraklıyım. Eski yeni filmleri izlerim. Kendime göre de bayağı arşivim var. 
İlgili olduğunuz, alttan alta takip ettiğiniz bazı isimler olur. Ara ara onlarla ilgili haberleri okursunuz. Mesela benim için Jeremy Irons, Joe Pesci, Nicolas Cage gibi isimler önemlidir. 
Nicolas Cage uzun zamandır ortalarda yoktu. Variety, Hollywood Reporter gibi yayın organlarından haberleri takip ederdim. Vergi borcundan dolayı her şeyini kaybeden ve IRS, yani ABD Gelir İdaresi’ne borçlarını ödeyen Cage yeniden A sınıfı filmlere döndü... 
Borçlarını ödemek için berbat filmler yapan ve zamanında aylık 500 bin dolar harcayan Cage şimdi 15 bin dolarla hayatını idame ettirmeye çalışıyor. 
14 yıl aradan sonra geçtiğimiz hafta iki talk-şov programına katıldı. Önce Jimmy Kimmel’e, sonra Stephen Colbert’e konuk olan oyuncu bu 14 yılda neler yaptığını samimi bir şekilde anlatıyor. Cool hâli hâlâ devam ediyor... 
Zamanında Ay Çarpması, Sana da Çıkabilir, Kaya, Face-off, Melekler Şehri, 8 MM gibi çarpıcı filmler yapan Cage, Narcos’un yıldızı Pedro Pascal’la “The Unbearable Weight of Massive Talent” iyi işlere imza atmaya başladı. 
Yeni bir Leaving Las Vegas’ta oynar mı bilmiyorum ama artık Vegas’ta yaşıyor. Ve bir Japon’la evlenmiş. "Hayatta istediğini yapacağın tek şehir Vegas" diye de not düştü. Söyleşilerini ve konuk olduğu TV programlarını izlemenizi öneririm.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
626199 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/626199.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT