BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Türkiye’de paradigma değişir mi?

Türkiye’de hiçbir konuda büyük konuşmamak lazım. Çünkü ne zaman büyük laf etseniz bunun tersi çıkabiliyor.

Burası İsviçre ya da Kanada olmadığı için söylenen her söz, bulunan her iddia belli süre sonra çöp olabiliyor. Türkiye’nin tarihini bilmeyenler geçmişte her şeyin sarih bir şekilde ilerlediğini düşünüyor. Ama öyle değil.

Genelde sağ hükûmetler ülkeyi yönetse de arada solun da ilgi gördüğü zamanlar oldu. 1960’ta darbe olmasa CHP büyük ihtimal iktidardı. Sonra Bülent Ecevit’e kadar bekledi sol. 1970’lerde fırtına gibi esti. Ama ekonomiden anlamaması ve 1980 darbesi sonrası güçten düşmüştü rahmetli Ecevit.

1983’te Özal’ın iktidara gelmesiyle işler değişti. Demirel, Ecevit, Erbakan artık anılmıyordu. Ama darbeyle kapatılan CHP yerine SHP kuruldu. 1989 yerel seçimlerinde iyi başarı elde etti. İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler SHP’deydi. Hatta Kayseri bile solun olmuştu. Şimdiki genç arkadaşlar bunları bilmezler.

SHP belediyeleri iyi yönetemedi. Ayrıca 1991’de bugünkü HDP’nin muadilleri SHP kadrosundan Meclis'e girmişti. Halkta büyük tepki oluşmuştu.

Önce 1994’te belediyeleri kaptırdılar. Partinin adı CHP’den SHP’ye döndü. 1995’te yüzde 10’u zar zor aldı. 1999’da ise baraj altı kaldı.

1999’da Ecevit’in DSP’si yüzde 22 aldı ama teröristbaşı Öcalan’ın yakalanmasının bunda payı vardı. 2002’de Ecevit de partisi de ağır yenilgi aldı.

Öyle ya da böyle halk arada sola, sosyal demokratlara, Atatürkçülere meylediyor. Nitekim 2019 seçimleri de öyle oldu. CHP, büyükşehir belediyelerin çoğunu kazandı.

Ben dahil herkeste şöyle bir algı var: Türkiye’de sağ kazanır. Bu doğru. Şu an ekonomik sıkıntılar mevcut. Hayat çok pahalı. Yüksek enflasyon insanları zorluyor. Kiralar, ev fiyatları uçmuş...

İşte bu ortamda seçime gidiyoruz. Tam 1 sene var. Zaman su gibi akıp gidiyor. Hayat pahalılığı düşer mi, göreceğiz.

Herhâlde muhalefete seçimlere gitmek istese bundan iyi ortam bulamaz. Kale boş ama muhalifler golü atamıyor...

Dün yayınlanan bazı anketler Kemal Kılıçdaroğlu’nun da kazanabileceğini söylemiş. Ne kadar doğru bilmiyorum ama böyle bir şey olabilir mi?

Şayet Kemal Kılıçdaroğlu ya da klasik bir CHP’li Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanıyorsa paradigma değişmiş demektir. Yani Türkiye’yi izah ederken söylenen sağ-sol algısı kırılmış demektir. Çünkü sol bir adayın seçim kazanması o kişinin Kayseri, Konya, Erzurum, Elâzığ, Trabzon gibi yerlerden iyi oy alacağı anlamına gelir.

Bu temmuzda seçime girsek Kemal Kılıçdaroğlu kesin aday gibi. Seneye değişir mi, göreceğiz...

Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan kazanırsa demek ki ekonomide bir yere kadar etkili demektir. Yani halk şikâyetçi olsa bile muhalefeti tercih etmiyorsa boş tencere hükûmet götürür tezi çökmüş olur. Bekleyip göreceğiz...

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
627204 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/627204.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT