BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Sahte senetle hayatları karartılan insanlar

 
Türkiye gazetemizde kaç aydır sahte senetle dolandırılan insanların haberleri yapılıyor. "Kargo geldi" diye imza attırılan vatandaşların hayatları karartılıyor. Hemen her gün gazetelerde böyle haberler okumak mümkün... 
Dün böyle bir haber Sabah gazetesinde vardı. Haberden okuyalım: “İş adamı İbrahim Karaduman’ı 90 milyon liralık sahte senetle icra ettiren avukat Aydın M. tutuklandı. İş adamının 57 gayrimenkulü haczedildi. Sahte imza ‘hattat’ denilen yöntemle atıldı.”
Malum ekonomi iyi değil ve dolandırıcılar yeni yöntem olarak sahte senedi bulmuşlar. Geçenlerde böyle bir olay bir tanıdığımın başına geldi. 
Tanıdığımın damadı Burak Şendoğan’a Ankara 30. İcra Müdürlüğü, 2021/10038’e dosya üzerinden 950 bin TL’lik kambiyo senetleriyle icra takibi başlatıyor. 
Burak Şendoğan konunun ne olduğunu anlamıyor. Çünkü hayatında ne çek imzalamış ne de senet. Böyle bir ihtiyacı da olmamış. Bir şirkette çalışıyor. 
Alacaklı olduğunu söyleyen kişi Mecit Aslan. Burak Şendoğan’ın bu kişiyle hayatı boyu hiçbir irtibatı olmamış. Ama Mecit Aslan’ın avukatı Rıdvan Altundal ile görüşüyor. Ondan da bir cevap alamıyor. Böyle bir alacak verecek meselesi olmadığından emin. Nitekim Altundal da cevap veremiyor. 
Sonrasında Burak Şendoğan olayı araştırınca Mecit Aslan’ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda dolandırıcılık, sahtecilik ve açığa atılan imzanın kötüye kullanılmasından dosyaları olduğunu öğreniyor. 
Olayı biraz daha kurcalayınca aynı kendisi gibi Mecit Aslan mağduru birçok kişi olduğunu öğreniyor. Diğer mağdurlar da çok uğraşmışlar ama mahkemelerden bir netice alamamışlar.
Tüm mağdurların hepsinin bir dönem araç ya da pansiyon kiraladığı Bodrum Yalıkavak’ta imza atmışlar. Mağdurların tek birinin bile Mecit Aslan’la ticaret yapmadığı ortada. Hayat boyu yolları bile çakışmamış. Adamı tanımıyorlar bile...
Düşünün bir sahte imza ve sahte senetle 950 bin lirası gidecek. Ola ki bir iş yapmıştır diye Burak Şendoğan’a defalarca sordum. Diğer mağdurların avukatlarından da sordum. Hiçbiri iş yapmamışlar. 
Zaten imza atan biri ne diye konuyu yargıya taşısın ya da bana gelsin! 
Bugünlerde Google’a tıkladığınızda en çok çıkan haberlerin, sahte senetle dolandırılan insanların hikâyesi olduğunu görürsünüz... 
Bakalım Burak Şendoğan işi yargıda nasıl bitecek? 
Vatandaşlarımız çok dikkatli olsun. Eve gelen kargoculara bile imza atarken çok dikkatli olun. Başka yerlere bir şey imzalarken iyice neyi imzaladığınızı kontrol edin. 
Sahte senetle hayatı karartılan çok kişi var. Ayrıca bu senet işine bir çözüm getirilmesi şart...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
628050 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/628050.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT