İOKBS NE ZAMAN 2024? MEB duyurdu! İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı tarihleri 

İOKBS ne zaman 2024? İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı tarihleri için öğrencilerin uzun süredir bekleyişi sürüyordu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) meb.gov.tr üzerinden sınavların yeni tarihlerini açıkladı. Peki 2024 İOKBS bursluluk sınavı ne zaman yapılacak?  İşte ilköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı tarihleri...

- Güncelleme Tarihi:
İOKBS NE ZAMAN 2024? MEB duyurdu! İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı tarihleri 

İOKBS ne zaman 2024? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen ve binlerce ilkokul ve ortaokul öğrencisine verilen burs hakkında sınavların ne zaman yapılacağı açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı tarihlerini resmen duyurdu. Bu noktada, "2023 2024 bursluluk sınavı ne zmaan, 2024 bursluluk maaşı ne kadar oldu" gibi soruların cevabı gündemde tutuluyor. Peki İOKBS ne zaman? İşte tüm detaylar.

İOKBS NE ZAMAN 2024? 

Milli Eğitim Bakanlığı, on binlerce öğrencinin büyük bir merakla beklediği Ortaöğretim Bursluluk Sınavı tarihleri hakkında meb.gov.tr üzerinden açıklama yaparak tarihi duyurdu. İşte o açıklama: 

Sınav, 21 Nisan 2024 tarihinde tüm sınav merkezlerinde Türkiye saati ile 10.00'da merkezî sistemle aynı anda başlatılıp tek oturum şeklinde düzenlenecek. 
 
Daha önce öğretim yılı bitmeden yapılan bursluluk sınavları, koronavirüs salgını nedeniyle eylül ayı itibarıyla gerçekleştiriliyordu. Bu yıl 2023 - 2024 eğitim öğretim yılı sona ermeden yaz tatili öncesinde öğrencilerin güncel bilgileriyle sınava girebilmeleri için 21 Nisan 2024 tarihinde, eğitim öğretim yılı tamamlanmadan yapılacak.
 
Sınava ilişkin ayrıntılı bilgiler ise yayımlanacak olan "İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu 2024"te yer alacak.

2023 İLKÖĞRETİM VE ORTAÖĞRETİM SINAVI BAŞVURULARI NE ZAMAN?

İOKBS sınavı hakkında detaylı veriler ise paylaşılacak olan "İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı Başvuru ve Uygulama Kılavuzu 2024"te bulunacak. Hali hazırda İOKBS bursluluk sınavı başvuru takvimi açıklanmadı. Adaylar tespit edilen takvim çerçevesinde okullardan ya da e-Okul üzerinden sınava başvuru yapabilecek.
 

İOKBS NE ZAMAN 2024? MEB duyurdu! İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı tarihleri 

GÜNCEL İOKBS BURSLULUK ÜCRETİ NE KADAR?

Bursluluk sınavına giren ve başarı gösteren ortaokul ile lise öğrencilerine burs desteği veriliyor. Burs ödemeleri, okulların kapalı olduğu aylarda da hesaplara aktarılıyor.

2023 yılında geçerli olacak MEB İOKBS burs ücreti aylık 863 TL olarak belirlendi.

İOKBS SINAVI NEDİR?

İlkokul ve ortaokul seviyelerindeki öğrencilere yönelik düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS), her yıl Türkiye genelinde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bir sınavdır. Bu sınav, başarılı olan öğrencilere burs imkanı sunmaktadır. Önceki adı Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olan İOKBS, öğrencilere eğitim hayatlarında destek olmayı hedeflemektedir.

Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...