Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

ÖSYM'den 2024 YKS paylaşımı! İşte sıkça sorulan 78 soru ve cevapları

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
ÖSYM'den 2024 YKS paylaşımı! İşte sıkça sorulan 78 soru ve cevapları
ÖSYM, YKS, Haber

Eğitim Haberleri  / Türkiye Gazetesi

8-9 Haziran tarihlerinde düzenlenecek olan 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvurularının sona ermesine kısa bir süre kala, ÖSYM 'sıkça sorulan sorular' listesini yayımladı ve merak edilen soruların cevabını paylaştı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 8-9 Haziran'da düzenlenecek olan 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için başvurular sürüyor. Adaylar, bu süreçte birçok sorunun cevabını ararken, ÖSYM'den önemli bir paylaşım geldi.

26 Şubat'a kadar devam edecek olan başvuru sürecinde sınava dair merak edilenler tek tek cevaplandı. ÖSYM, sınava katılacak öğrenciler için 78 sorudan oluşan "sıkça sorulan sorular" listesini yayımlandı.

İşte 2024 YKS sınav ve başvuru sürecine ilişkin merak edilen tüm sorular ve cevapları...

YKS 2024 SIKÇA SORULAN SORULAR

1. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) şifresi olmayan adaylar, bireysel olarak elektronik ortamda 2024-YKS’ye başvuru yapabilirler mi?

Evet, yapabilirler. Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar (MEB e-Okul sisteminde geçerli eğitim bilgisi bulunması kaydıyla), e-Devlet şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) giriş yapabilir ve “e-Devlet İle Kayıt Ol” butonu vasıtasıyla ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olabilirler. “e-Devlet İle Kayıt Ol” butonu vasıtasıyla ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olduktan sonra AİS şifresi olmaksızın bireysel olarak elektronik ortamda sınava başvurularını yapabilirler.

2. ÖSYM Başvuru Merkezlerine gitmeden 2024-YKS’ye başvuru yapmak mümkün mü?

Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve e-Devlet şifresi olan adaylar, başvuru merkezlerine gitmeden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kendileri çevrimiçi kayıt yaptırabilir ve sınavlara başvurularını bireysel olarak elektronik ortamda gerçekleştirebilirler.

3. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) güncel fotoğrafı olmayan adaylar 2024-YKS’ye başvuru yapabilirler mi?

Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olan adaylar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki (AİS) güncel olmayan fotoğraflarını “Fotoğraf Bilgilerim” bölümündeki “T.C. Kimlik Kartı Fotoğrafımı Kullan” butonundan güncelleyerek başvuru merkezlerine gitmeksizin başvuru yapabilirler.

4. ÖSYM Mobil uygulamasından 2024-YKS başvurusu yapılabilir mi?

2024-YKS adayları, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi (AİS) mobil uygulaması üzerinden sınav başvurularını gerçekleştirebilirler.

5. 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2024-YKS) kimler başvurabilir?

Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri, yurt dışı okulları) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

6. 2024-YKS Kılavuzuna nasıl ulaşabilirim?

Kılavuz, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde DUYURULAR başlığı altında yayımlanmıştır. https://www.osym.gov.tr/TR,29164/2024-yks-sikca-sorulan-sorular-yayimlandi-08022024.html

7. 2024-YKS’ye başvurumu ne zaman yapabilirim?

2024-YKS’ye başvurular 1-26 Şubat 2024 tarihleri arasındadır. Bu tarihlerde başvurunuzu yapabilirsiniz.

8. 2024-YKS’ye başvuru işlemi nereden yapılır?

Başvuru, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) bireysel olarak internet aracılığıyla veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması aracılığıyla veya ÖSYM Başvuru Merkezlerinin birinden yapılabilir.

9. 2024-YKS’ye başvuruyu, bireysel olarak ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (AİS) nasıl yapabilirim?

Fotoğraflı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı edinmiş olan adaylar veya ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) geçerli fotoğrafı bulunan adaylar, T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri veya e-Devlet şifreleriyle ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (https://ais.osym.gov.tr) giriş yaparak bireysel olarak başvuru yapabilirler

SIKÇA SORULAN SORULAR LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Düzenleyen:  - Eğitim
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...