ÜCRETSİZ DOĞALGAZ DESTEĞİ VAR MI, devam ediyor mu? Yeni doğalgaz desteği nedir, kimler alacak?

Ücretsiz doğalgaz desteği var mı, devam ediyor mu? Bedava doğalgaz uygulaması kapsamında kışa girdiğimiz bu aylarda desteğin devam edip etmeyeceği gündemdeki konular arasında yer alıyor. Geçtiğimiz yıl "Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni" çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aylık doğalgaz faturası desteğini açıklamış ve 25 metreküpe kadar olan tüketimden bedel alınmayacağını ifade etmişti. Peki ücretsiz doğalgaz desteği var mı, devam ediyor mu? Yeni doğalgaz desteği nedir, kimler yararlanacak? İşte tüm detaylar. 

- Güncelleme Tarihi:
ÜCRETSİZ DOĞALGAZ DESTEĞİ VAR MI, devam ediyor mu? Yeni doğalgaz desteği nedir, kimler alacak?

Ücretsiz doğalgaz desteği var mıi ne zaman? Geçtiğimiz yıl Karadeniz Gazı projesi kapsamında uygulanmaya başlayan doğalgaz desteğinin bu sene de devam edip etmeyeceği en büyük sorulardan biriydi. Ücretsiz bedava doğalgaz desteği için beklenen açıklama geldi. Evlerde kullanılan doğalgazın 25 metre küpü yani 151 TL'sine kadar olan kısmından bedel alınmayacak. Bu noktada hane sahipleri, "ücretsiz doğalgaz desteği başvuruları ne zaman, bedava doğalgaz desteğinden kimler yararlanabilir" gibi soruları gündemde tutuyor. Peki yeni doğalgaz desteği nedir, kimler alacak? İşte 2024 yılında da uygulanacak ücretsiz doğalgaz desteği konusunda tüm merak edilenlerin ayrıntılı cevabı. 

ÜCRETSİZ DOĞALGAZ DESTEĞİ VAR MI?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çerçevesinde, ev, ibadethane ve cem evi üyelerinin 24 Nisan-31 Mayıs 2023 tarihleri içerisindeki ilk fatura tahakkukları kapsamındaki doğalgaz kullanım ücretlerinin bütünü ile 1 Mayıs 2024'e kadar tahakkuk edecek sonraki faturalarda 25 standart metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedelleri Bakanlığının bütçesinden ödeniyor. Buna göre; 25 metreküpe kadar olan doğalgaz tüketimi 1 Mayıs 2024 tarihine kadar ücretsiz olacak. Konutlarda doğalgazın metreküpünün Türkiye ortalamasının (dağıtım bedeli ve vergiler dahil) 6.07 lira olduğu göz önüne alındığında yapılan hesaba göre, bir yıl boyunca konutlardaki ısınma ve sıcak su ihtiyacına denk gelen 25 metreküplük doğalgaz ücretsiz olacak ve vatandaşlardan aylık 151.75 lira alınmayacak.

ÜCRETSİZ DOĞALGAZ DESTEĞİ VAR MI, devam ediyor mu? Yeni doğalgaz desteği nedir, kimler alacak?

1 METREKÜP DOĞALGAZ KAÇ TL?

1 Ekim 2023 tarihi itibariyle 1000 metreküp doğalgaz 4080 TL. Bu da 1 metreküp başına 4,08 TL anlamına geliyor. 1 metreküp fiyatı baz alındığında 25 metreküp doğalgaz 102 ile 110 TL arasında bir meblağ yapıyor. Doğalgaz faturalarında aylık ortalama 100 ile 110 liralık indirim uygulanıyor.

25 METREKÜP DOĞALGAZ KAÇ TL?

İGDAŞ'ın verilerine göre, konutlardan alınmayacak 25 metreküplük doğalgaz ücreti 151.75 liraya denk geliyor. Bu da ev, ibadethane abonelerinden 25 metreküp yani 151. 75 TL'lik bir kısmının alınmayacağı anlamına geliyor.

Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...