Türkiye GazetesiTürkiye Gazetesi
 •      

EKPSS nedir, kimler başvurabilir? EKPSS ne zaman?

Düzenleyen: / Kaynak: Türkiye Gazetesi
- Güncelleme:
EKPSS nedir, kimler başvurabilir? EKPSS ne zaman?
EKPSS, Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı, Haber

Eğitim Haberleri  / Türkiye Gazetesi

EKPSS başvurularının başlamasıyla EKPSS nedir sorusu araştırılmaya başlandı. ÖSYM tarafından yapılan EKPSS nedir, kimler başvurabilir? İşte detaylar...

EKPSS başvuruları 12 Şubat 2024 tarihinde başladı. Ardından EKPSS nedir? EKPSS ne zaman? sorularının cevabı araştırılmaya başlandı. 29 Şubat 2024 tarihine kadar devam eden EKPSS nedir, kimler başvurabilir, EKPSS sınav tarihi sorularının cevabı haberimizde. 

EKPSS NEDİR?

EKPSS'nin açılımı Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı'dır ve kamu kurum ve kuruluşlarına engelli personel alımları için yapılan sınavdır. EKPSS sınavına giren engelli adaylar “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik”ne bağlı olarak atamaları yapılır. EKPSS'ye yüzde 40 ve üzeri engel oranı olan adaylar girebilir. Eğitim düzeyinin ortaöğretim, yükseköğretim, ön lisans veya lisans programlarından mezun olan veya sınav geçerlilik süresinde mezun olacak engelli adaylar başvurabilir. EKPSS sonuçları 4 yıl geçerlidir. EKPSS nedir, kimler başvurabilir? EKPSS ne zaman?

EKPSS'de engel gruplarına göre 4 farklı test uygulanır. Genel Engelliler (Ortapedik, Ruhsal ve Duygusal, Süreğen (kronik) hastalıklara sahip engelliler, Özgül/Özel Öğrenme Güçlüğü Olanlar (Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite, Disleksi vb. olanlar), Dil ve Konuşma Bozukluğu Olanlar, CP hastası olanlar, Yaygın Gelişimsel Bozukluğu Olanlar (Otizm Spektrum Bozuklukları (OSB), Asperger, RETT Sendromu, Dezintegratif Bozukluk vb.) hastası olanlar.

İşitme Engelliler

Zihinsel Engelliler

Görme Engelliler

EKPSS NE ZAMAN?

EKPSS başvuruları 12 - 19 Şubat 2024 tarihlerinde alınacak. 2024 EKPSS 28 Nisan'da yapılacak. 

Düzenleyen:  - Eğitim
Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...